GMT+2 İstanbul

T.C. Merkez Bankası faiz kararı

24 Kasım 2016 Kategori : Haberler

T.C. Merkez Bankası faiz kararı

T.C Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu, marjinal fonlama oranı % 8,25’ten % 8,5’e yükseltilirken, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını %  7,25 düzeyinde sabit tutmuştur. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı % 7,5’dan % 8’e yükseltilmiştir. Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı % 0'da sabit tutulurken, borç verme faiz oranı % 9,75’ten % 10’a yükseltilmiştir.

Toplam talepteki yavaşlamanın enflasyondaki düşüşü desteklediği ve küresel belirsizliklerdeki artış ve döviz kuru hareketlerinin enflasyonda yukarı yönlü risk oluşturduğu belirtilmektedir. Kurul, olumsuz etkiyi sınırlamak amacıyla parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacak.

Piyasa bu kararı beklemiyordu. Bu nedenle önce USD/TL 3.40 seviyelerinden 3.37 seviyesine kadar sert düştü. Ancak, Avrupa Parlamentosunun Türkiye ile görüşmeleri dondurma kararı kısa bir süre sonra açıklanmasından sonra TL tekrar sert bir şekilde değer kaybetmeye başladı ve USD/TL bu sefer 3.40'ı aşarak 3.4384 seviyesine çıktı.