GMT+2 İstanbul

Günlük Bülten

10 Aralık 2015 Kategori : Günlük Bülten

Dün doların biraz daha sakin hareket ettiğini gördük. Avrupa para birimlerine ve Yen'e kaşı hafif düşüş içindeydi. Ancak gelişmekte olan para birimleri genel olarak düşüşteydi. Dün gece dolarda değer kaybı yükseldi ve Euro daha güçlenerek 1.10 seviyesine çıktı.USD/TR bu sabah 2.92. EUR/TR 3.21'de. Emtia para birimleri genelde düşüş içindeyken Çin'in Yuan'ı devalue etmesi bekleniyor. Bu konuda spekülasyon artıyor. Çin yetkilileri yabancı para rezervin azalmasının büyük bir problem olmadığını söylüyor. Çin'den sermaye çıkışı yaşanıyor ve rezervler azalıyor.87 milyar dolar azalmayla 3.43 trilyona indi.Son 11 ayın 9'unda rezervlerde düşüş görüldü. Çin para değerinde artışın ekonominin büyümesindeki riskleri artırdığı düşünülüyor.

Petrol $ 38 civarında. Goldman Sachs petrolde düşüşün süresinin daha uzun süreceğini beklediğini açıkladı. Altın 1070-80 arasında seyrediyor. EUR/USD 1.10 seviyesine çıktı. Piyasa artık ECB'den yeni bir hamle beklemediği için yukarı tepki verdi. ECB'den Ewald Nowotny son açıklanan programı piyasanın yanlış algıladığına ve yorumladığına dair açıklamalar yaptı.Bu açıklamaların Euro'ya destek verdiği görüldü. Piyasa ile ECB program ve beklentiler hakkında ayrışıyor. Piyasa ECB'nin "yanlış sinyal" verdiğini düşünüyor ve ECB'yi eleştiriyor.

Dün Merkez Bankası Başkanı Başçı'nın açıklamalarında genel olarak iyimser bir tablo görüldü. 2016 sonunda % 6.5'a düşmesini bekliyor. Açıklamalardan sonra TL'nin dolara karşı değer kaybına devam ettiği görüldü. Dün açıklanan veriye göre yurtiçi yerleşiklerin döviz tevdiat hesapları (DTH) 160.64 milyar dolarla rekor düzeye çıktı.İki seçim arasında 4 milyar dolarlık artış meydana geldi.

Bu sabah Asya hisse senetleri düşüşte. Japon hisse senetleri 3 gündür düşerken Yen değerleniyor. Avustralya iki aydır üst üste yükseliyor. Şaşırtan bir tablo var.

Dün açıklanan veriler fiyatlar üzerinde fazla etkili olmadı.  Almanya ticaret fazlası artmaya devam ediyor : 20.8 milyar Euro. İsviçre işsizlik oranı değişmedi %  3.4.

Avustralya Westpac tüketici güveni Aralık'ta düştü :  % -0.8, konut kredileri Ekim'de azaldı : % -05. Avustralya : İşsizlik Oranı (Kas) 5,8% beklenti 6,0% önceki 5,9% ve Avustralya istihdam Değişikliği Kasım'da yükseldi : 71,4 bin beklenti -10,0 bin önceki 56,1 bin. Bu 2000 yılından bu yana en iyi istihdam raporu olduğu görüldü. AUD/USD 0.7330 seviyesine kadar çıktı.

Japonya makine siparişleri Ekim'de % 10.7 yükseldi.  Çin'de CPI yıllık %  1.5,üretici fiyatları PPI yıllık %  -5.9 değişmedi. USD/JYP 121.0 seviyesine kadar düştü.

Yeni Zelanda faizleri  %2.75'den % 2.5'a indirdi. Buna rağmen NZD/USD çıkışta. Bu sabah 0.6738. Ekonomik büyüme ve enflasyon hedeflerin altında seyrediyor. Bu kararın olumlu etkilemesi bekleniyor.

Bugün Fransa'da TÜFE ve sanayi üretimi açıklanacak. İsviçre libor oranı ve SBN Merkez Başkanı konuşması saat 10:30'da. Türkiye'de 3. çeyrek büyüme verisi ve cari hesap açıklanacak. Beklenti yıllık % 2.8.İngiltere faiz kararı , para politikası kurulu tutanakları açıklanacak . Ayrıca İngiltere ticaret dengesinde düşüşün sürmesi bekleniyor. Carney saat 20:30'da konuşacak. A.B.D'de ihracat ve ithalat endeksi ve haftalık işsizlik başvuruları ve Kanada yeni konut fiyat endeksi açıklanacak.