GMT+2 İstanbul

Günlük Bülten

08 Aralık 2015 Kategori : Günlük Bülten

Haftanın ilk gününde Opec toplantısının ve Fed faiz artış kararının yaklaşmasının piyasa üzerindeki etkilerini gördük. Haftaya Fed'in faiz artışı bekleniyor. Diğer yandan Opec üretimde sınır koymayacağını açıklamasından sonra petrol üreticileri ülkelerde ekonomik büyümenin çok zorlaşacağı tahminleri yapılmaya başlandı. Dow ve S&P aşağıda kapattı. Petrol fiyatlarının düşüşte etkisi oldu.Dolar tüm emtia  para birimlerine karşı değer kazanırken ham petrol son 7 yılın en düşüğüne indi. Kanada doları düşüşte. Sabah saatlerinde 37.76 seviyesinde kalmaya devam ediyor. Dolar Avrupa para birimlerine karşı sınırlı seviyede değer kazanırken EUR/USD bu sabah 1.085.

BIST  356 puan düşerek 73,908'a indi.Kasım ayında yabancı satışlarının zirveye çıkması düşüşü etkiliyor. Faiz artışı fiyatlanıyor ve faizler yukarı yönde. Dolar endeksi 98.60. USD/TRY 2.9135. Dün sabah 2.89 altından haftaya başladık. Euro 3.16'da seyrediyor.

Bu sabah Asya borsalarında düşüşteyiz. A.B.D vadeli satıcılı. Risk iştahı kapanmışken 10 yıllıklar 2.21 seviyesinde. USD/JYP bant içinde hareketine devam ediyor 123.11.

Sabaha karşı açıklanan verilerle Japonya resesyona girmemiş oldu.Japonya GDP çeyrek dönemde % 0.3 yükseldi. 3. çeyrekte -0,2% açıklandı,beklenti -0,1% önceki -0,3%.

Yeni Zelanda imalat aktivitesi Q3'de % 4.2 yükseldi. Avustralya NAB iş güveni Kasım'da 5'e çıktı.Çin'de italat yıllık % -8.7 düşüşte. İhracat % -6.8.

İngiltere endüstriyel ve imalat verileri açıklanacak. Eurozone GDP revizyonu açıklayacak. Kanada konut başlangıçları ve konut izinleri açıklanacak ve 19.50'de Merkez Bankası Poloz konuşacak. Bu hafta Yeni Zelanda,( RBNZ) ve İsviçre Merkez Bankası ( SNB ) kararları bekleniyor.