GMT+2 İstanbul

Carney ipucu verecek mi ?

07 Aralık 2015 Kategori : Haberler

Carney ipucu verecek mi ?

Piyasalar geçen hafta yaşanan gelişmeleri bu hafta sindirmeye çalışırken gelecek hafta Fed toplantısında verilecek faiz kararına odaklanacak. Cuma günü A.B.D'de beklentilerin üzerinde gelen tarım dışı istihdam raporu artık kuşkuları tamamen ortadan kaldırdı. Ancak, sadece enflasyon ve gelir artışlarındaki durum bu faiz artış döneminin oldukça yavaş gelişeceğini gösterdi. % 79 ihtimalle faizin Aralık ayında artırılacağı bekleniyor. Bu A.B.D ve Avrupa tarafında veri trafiği oldukça hafif. Daha çok Çin başta olmak üzere Asya takip edilecek. Diğer yandan İngiltere'de BoE Başkanı Mark Carney Abrupa Parlementosu Ekonomik Komitesi önünde bugün saat 17:00'de ifade verecek. Carney bundan önceki açıklamasında ancak yıl sonuna doğru bir artışın yapılabileceğinin ipucu vermişti. Bir yandan güçlü pound diğer yandan düşen ihracat İngiltere'nin durumunu zorlaştırıyor.

Yarın Ekim ayı Sanayi üretimi açıklanacak ve beklentiler aşağı yönde ; -% 0.1 önceki ay  0.8. Perşembe günü ise Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararını açıklayacak. Beklenti bir değişiklik olmayacağı yönünde.

BoE kararı 2016'ya hatta 2017'ye kalabilir. Bu ekonominin gidişatına Avrupa'nın toparlanmasına bağlı. Enflasyonun seyri oldukça belirleyici. Buna bağlı olarak emtia fiyatlarının seyri belirleyici olacak. GBP/USD haftaya 1.51  seviyesinde yatay başlıyor.1.5078-1.5160 arasındaki bant arasında.1.5285-1.53 yönü tamamen yukarı çevirir. 1.4830-1.4848 ise aşağı yönde trendin belirginleşmesine neden olur.