GMT+2 İstanbul

Terörün piyasalara etkisi

17 Kasım 2015 Kategori : Haberler

Terörün piyasalara etkisi

Paris terör saldırısından sonra Fransa'nın savaş durumuna geçmesi riskli enstrümanlara satış getirdi. Ancak piyasalar korkulduğu kadar Pazartesi çok sert tepki vermedi. Asya açılışta başlayan satışlar saatler geçtikçe yavaşladı. US piyasaları günü % 1 artıda kapattı. Avrupa'da önce turizm ve havayolu şirketleri negatifte kaldı. Fransa'nın olayın hemen ardından savaş konumuna geçmesi ve hedefleri vurmaya başlaması kaygıları artırmıştı. Ancak, piyasalarda henüz korkulduğu kadar negatif bir tepki görülmedi.Risk iştahında artış var. Japonya'da Yen'in değer kaybı hisse senetlerine destek oluyor. Çin piyasalarında yükselişler görülüyor.

EUR/USD 1.067 seviyesi aşağı kırılarak düşüşün devam edeceğini gösterdi. Salı sabahı Asya'da hafif artışlar görülüyor ve piyasaların terör saldırısına karşı dayandığını görüyoruz. Emtia'larda hafifçe düşüş görülüyor. Bakır % 1.4 aşağıda. Yen dolara karşı zayıflığa devam ediyor ve 123.40'da.

İç piyasada USD/TR 2.8863, EUR/TR 3.077 . Bütçe'nin Ekim'de fazla vermesi,cari açıkta kapanma olumlu etki yaparken işsizlik tekrar 10.1 ile çift haneye çıktı. İstihdam oranı 46.8. İş gücüne katılım 52.1. Enflasyonda artış bakısı ve beklentisi faizleri yukarıda tutuyor.

Fitch en yüksek riskin gelişmekte olan piyasalarda olduğunu açıkladı. Fed'in Aralık faiz artırımı yapacağına ilişkin beklentiler yatırımcıları ABD Hazine tahvili fonlarından bir buçuk yılın en hızlı çıkışını gerçekleştirmeye yöneltti. Bank of America Merrill Lynch tarafından yayımlanan ve EPFR Global raporuna göre ABD Hazine tahvil fonlarından çıkış geçen hafta 4 milyar dolara yükseldi. Gelişmekte olan ülke tahvil fonlarından net çıkış ise 2 milyar dolar oldu. Gelişmekte olan ülke hisse fonlarından net çıkış 2.2 milyar dolara yükselerek iki ayın en yüksek düzeyinde gerçekleşti. Bunun karşında,en yüksek para girişi 1.7 milyar dolar tutarında Avrupa hisse senetleri oldu.