GMT+2 İstanbul

Günlük Bülten :

27 Kasım 2015 Kategori : Günlük Bülten

Haftanın son işlem gününde USD/TRY'de 2.93 seviyesinde. Rusya tüm askeri ve ekonomik ilişkileri gözden geçiriyor.Rusya gerginliği üstüne Merkez Bankasının bağımsızlığı tartışması kur üzerinde baskıyı daha da artırdı.

BIST   74,997 %-2.39 düşerken Turizm endeksi % 4.09, Banka endeksi % 3.65 düştü. Faizlerde gösterge bileşik % 10.65.Risk primi ve borçlanmada artış var.

Dolar endeksi 8.5 ayın zirvesini gördü.Euro ve İsviçre Frank karşında değer kazandığı görüldü. Bu sabah 99.89. Ham petrol 42.5'a kadar indi. Brent 45.5 seviyesinde. EUR/USD 1.0610, USD/JYP 122.57,GBP/USD 1.5091.

Avrupa'da dün hisse senetlerinde iyi bir performans görüldü. Asya'da düşüş var. Nikkei karışık veriler karşısında geri çekiliyor. A.B.D'de dün piyasa kapalıydı. Bugün Black Friday perakende indirim günü başlıyor.

Japonya'dan karışık veriler açıklandı.Ulusal CPI ( Tüfe ) Ekim'de aylıkta değişmedi %-0.1.  Ancak Tokyo CPI ( Tüfe ) çekirdek enflasyon oranı Kasım ayında beklentiden  daha iyi ; yıllık % 0.0. Hane halkı harcamalar Ekim'de yıllık % -2.4. İşsizlik Ekim'de % 3.1 ile son 20 yılın en düşük seviyesinde. Genel olarak BOJ yetkililerin parasal genişlemeyi artırmayı düşünmedikleri görülüyor. Önce Fed'in hareketini bekledikleri görülüyor.

Gelecek hfta çok kritik. Artık gözler haftaya Perşembe ECB toplantısında. Piyasa Aralık'ta daha genişleyici tedbirlerin alınmasını bekliyor. Bu düşünce şu anda fiyatlanıyor.A.B.D'de NFP -Tarım dışı istihdam Fed'in kararını etkileyece içeride ise Moody's raporu ve enflasyon verileri çok önemli. Yellen Kongre'de konuşacak. Son FOMC toplantısına göre piyasa Aralık'ta Fed faiz artırımına gideceğini bekliyor.

İngiltere'de tüketici hassasiyeti Kasım ayında 1'e düştü.İngiltere Q3 GDP revizyon ve hizmet endeksi açıklanacak.Eurozone güven göstergeleri açıklanacak. Kanada endüstriyel ürün fiyat endeksi IPPI ve hammade fiyat endeksi RMPI açıklanacak.