GMT+2 İstanbul

Janet Yellen:”ilk faiz artışının tarihi önemli değil”

27 Mart 2015 Kategori : Haberler

Janet Yellen:”ilk faiz artışının tarihi önemli değil”

Cuma akşamı San Fransisco'da konuşma yapan Fed Başkanı Janet Yellen, Fed'in faiz artışını enflasyon hedefine ulaşana kadar ertelemeyeceğini belirtti. Bunu söylerken FOMC üyelerinin faiz oranlarını önümüzdeki birkaç yıl içinde kademeli olarak artırılacağını öngördüklerini söyledi. Yani bu noktada mutabakat olduğunun altını çizdi. Ekonomideki iyileşmesinin devam etmesi halinde bu yıl içinde sıkılaştırmaya gidileceğini söyleyen Yellen faiz artışının kademeli olarak yapılacağını söyledi. Para politikalarının tesir etmesinin zaman aldığını normalleşmeye geçmede gecikmenin risklerinden bahsetti.İlk faiz artışının ne zaman olacağı gereğinden fazla önemsenmemeli. Asıl önemli olan kısa dönemli faizlerin grafiği olduğunu söyledi. Yellen, ücretlerdeki artış ve enflasyonda zayıflama görülürse rahatsız olacağını belirtti.

Janet Yellen'in altını çizdiği bir başka nokta ise, uzun süre düşük faiz ortamının yatırımcıların gereğinden fazla risk almasına yola açacağına neden olacağı ve bunun finansal istikrara zarar verebileceği oldu.

Bir sonraki Fed toplantısı 28-29 Nisan'da. Bu toplantıda faiz artışı hakkında bir karar alınması beklenmiyor.

Dolar haftayı tamamlamadan önce hafifçe toparlasa da başlıca para birimlerine karşı zayıflayarak kapattı.Amerika'da açıklanan verilerin fiyatlara fazla etki etmediğini izledik. Dördüncü çeyrek dönemi GDP revize edilmedi ve finalize olurken % 2.2 ile % 2.4 tahminin altında kaldı. Dolar endeks 97.62'de kapattı.