GMT+2 İstanbul

BOJ politika değişmedi

17 Mart 2015 Kategori : Haberler

BOJ politika değişmedi

The Bank of Japan (BOJ) ultra genişleyici para politikasını değiştirmedi ve ılımlı toparlanmanın devam ettiği görüşünü yineledi. Düşen enerji fiyatları yüzünden enflasyonun sıfıra yakın bir seviyede kalacağını  bildirdi. 18 Şubat'ta açıklanan bildirimi tekrarladı.

Japonya'da enflasyon, Ocak ayında % 2.4 açıklanırken Kasım ve Aralık ayına göre bir değişiklik olmadı. Çekirdek enflasyon % 2.2'ye indi.

2013 Nisan'da BOJ agresif genişleyici para politikasına ( QE) geçiş yapmış ve 15 yıldır devam eden deflasyonu bitirme kararı almış ve tüketici enflasyonunu % 2.0'ye çıkarmayı hedeflemişti. Ancak, Nisan 2014'te yapılan vergi artışı Ekim'de durgunluğa yol açmış ve Ekim'de BOJ ekonomiyi canlandırmak için programda 10-20 trilyon yen artırım yaparak 80 trilyon yene çıkartmıştı. Ancak enerji fiyatlarındaki düşüş enflasyonu yavaşlattı. BOJ CPI yıllık artışın % 0 düzeyinde olduğunu görüyor.

Japonya GDP 4. çeyrek dönemde 3. çeyrek döneme göre % 0.4 yükseldi. Yıllık bazda 4. çeyrek dönemde % 0.8 'de kaldı. Bu sonuç 3. çeyrek dönemde olan % 1.4 daralmadan biraz daha iyi.