GMT+2 İstanbul

İstihdamda rekor gölgelendi

09 Ocak 2015 Kategori : Haberler

İstihdamda rekor gölgelendi

A.B.D Tarım dışı istihdam verisi 252,ooo ile beklentileri aştı.Önceki ay 353,000 istihdam sağlayarak işsizlikte % 5.6'ye inildi. Bu Haziran 2008'den bu yana görülen en düşük seviye. 2014'te A.B.D'de 3 milyon insan iş buldu.

Bütün bu parlak gelişmelerin yanısıra, "kazançlarda " önceki ayın altına inildi. Bu sonuç piyasanın keyfini kaçırdı ve istihdamdaki parlak tabloyu gölgeledi. Fed'in üstünde durduğu bir konu sadece işsizliğin düşmesi değil, çalışanların kazançlarının artması olduğundan olumlu istihdam verisi açıklandıktan kısa bir süre sonra hisse senetleri satışa geçerek kar realizasyonu başladı. Kazançların artmamasıyla Fed'in faiz artışında zamanlamanın uzayacağı tahmin ediliyor ve spekülasyonu yapılıyor. Yen ve altın değerlendi, dolar gevşedi. Ham petrol 47.70 seviyelerine gerilince satışlar hızlandı.

Japonya tarafında ise petrol fiyatlarının düşmesiyle avantaj yakalayan ülkelerden biri Japonya. Ekonomi Bakanı Akira Amari'nin açıklamasına göre Japonya yılda 7 trilyon yen kazanacak. Bu öncelikle paranın dışarı çıkmasını önleyerek tasarruf edilmesini sağlayarak ekonomiye canlılık getirecek.