GMT+2 İstanbul

GBP verileri ve pozisyon değerlendirmesi :

12 Kasım 2014 Kategori : Trade Plan

Bugün İngiltere'den gelecek veriler pound yönü hakkında belirleyici olacak. Bildiğiniz gibi biz geçen haftadan bu yana takipteyiz ve bununla ilgili sinyalimizi yayınladık. Pozisyonların biri hariç diğerleri doldu. İngiltere'de işgücü, işsizlik, enflasyon raporu ve Carney konuşması üst üste yapılacak.

İşsizlikte bir kademe aşağı iniş beklenmekte. Bu sekiz aydır devam eden bir trend. Bir bakıma A.B.D'deki gibi. Beklenti % 5.9 olması. Ancak, asıl fokus maş gelir artışlarında olacak. Bildiğiniz gibi bu da enflasyonun öncü işareti bir bakıma. İnsanların gelirleri artıyorsa harcamalarda artış meydana gelir. Burada beklenti yine baskı altında bir seviye olacağı yönünde.

Hafifçe bir yükseliş tepki hareketi yaratabilir. Ancak ardından yayınlanacak enflasyon raporu bu kazançları önleyebilir. Zamanlamaya dikkat. Bugün asıl olarak BoE'den "dovish" bir açıklama bekliyoruz.Diğer yandan Merkez Bankası bu durumdan rahatsız değil. Topu taca atıyor ve zamana oynuyorlar. Fed birşey yapmadan harekete geçemezler. Piyasa faiz artış beklentisi Agustos Eylül 2015.

-Eğer bu beklentilerde değişim olursa yine yukarı çıkış sınırlı olacağını düşünüyoruz. Bariz bir tend değişim beklemiyoruz. Henüz değil. Ama asıl ECB, Euro tarafı önemli. Orada aşağı çekilme olabilir. 0.7800 altı bile.

- Eğer oldukça kötü bir tablo orataya çıkarsa piyasa beklentisini  Q4 2015 en erkene atarki bu sefer de pound oldukça etkilenir.

-GBP/CAD pozisyonlarımız Short olarak bekliyoruz.