GMT+2 İstanbul

BoE’nin duruşu değişiyor mu ?

17 Ekim 2014 Kategori : Haberler

BoE’nin duruşu değişiyor mu ?

GBP/USD 1.7205'den başlayan düşüş aralıksız 1.6100 seviyesine kadar devam etti ve buradan verdiği tepkiyle 1.6522'ye kadar düzeltme yaptı. Ancak fiyat bu seviyeden çok tepki verdi ve aşağıya sert biçimde yöneldi. Önce 1.5957 sonra 1.5860 seviyelerine kadar inildi. Bu hafta oradan başladığı tepki hareketine 1.610'a kadar yukarı tepki verdi.

Hareketin şekline bakarsak düşen bir bayrak/flama formasyonu var. Genelde bu düşen piyasanın dibinde görülür. Satıcılar azalır, alıcılar artmaya başlar. Fiyat sindirilir. Satış baskısı azalır. Sonra bir kopma olur ve alıcılar artar. Henüz pound'un bu durumda olmadığını düşünüyoruz. Diğer yandan işsizlik oranı hariç enflasyondaki sorunun bir süre daha devam edeceğini ve ECB'nin pound üzerinde negatif etkisi olacağını bekliyoruz. Bu nedenle düşen trende devam edilmesi normal. Faizlerin Fed'den önce artacağına dair bir tablo ortada yok. Bugün BoE baş ekonomisti Andrew Haldane İngiltere'nin görünümünün iç karartıcı olduğunu söylemesi ve bu durumun bugün üç ay önceden daha fazla olduğunu, para politikası kurulunun enflasyon hedefi olan % 2 görülmeden faizlerin uzun bir süre daha düşük kalacağına inandığını belirtti.

A.B.D tarafında işsizlik başvuru talepleri 287bin den 264 bin kişiye indi. Bu 2000 Nisan'dan bu yana görülen en düşük seviye. Philly Fed imalat 20.7, beklenti 19.9. Artık bu gün Yellen konuşmasında ne kadar güvercin olup olmadığına bakılacak.