GMT+2 İstanbul

FOMC fiyatlanıyor

08 Ekim 2014 Kategori : Haberler

FOMC fiyatlanıyor

FOMC toplantısı öncesi piyasa beklentileri "dovish" . A.B.D 2  yıllık faizlerde  18 Eylül'deki zirveden 0.597 bugün 0.504'e düşüş olduğunu görüyoruz. Buna neden olan nedenlerden biri etkili Fed başkanlarının bu hafta yaptıkları konuşmalarda temkinli ve faiz artış konusunda kaygılı olmaları. Artık, odaklandıkları konunun istihdamdan enflasyona kaydığı görülüyor. Bu uzun süre faizlerin düşük kalacağına işaret ederken dolara satış getiriyor.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans faiz artırımında olağanüstü sabırlı olunması konusunda uyardı. Aksi takdirde büyüme ve enflasyona aşağı yönde risk oluşturacağını söyledi. Evans % 2 enflasyon hedefine mantıklı bir zaman içinde ulaşılmayacağı konusunda kaygıları olduğunu ekledi. Buna ilave olarak iş gücündeki atıl kapasitenin devam ettiğini ve faiz artışına başlandıktan sonra artış hızında sabırlı olunmasını söyledi.

Önce, Dudley ve Kocherlakota düşen işsizlikte memnun olmamışlar gibi göründüler. Kocherlakota zaten hep " dovish" tarafta olmuştur. Bu sürpriz değil ancak Dudley 2015'te faiz artışı tarafında değil görünümünde. Her ikisi de uzun süreli düşük enflasyon konusunda kaygılı olduklarını net olarak gösterdiler. 

Bu gelişmelerden sonra IMF tahminlerinde, özellikle Avrupa ve Japonya tahminlerinde düşüş açıklanması ve A.B.D ile İngiltere büyümesinin uzun vadeli büyüme oranlarını kırpması fiyatlanmaya başladı. Fed frene basmak istediğini gösteriyor. Piyasa anında verdiği tepkilere bakacak olursak; dün ilk tepki USD/JPY 108.00 altına indi. EUR/USD'nin 1.27 sınırını test ediyor,  A.B.D faizleri gevşiyor, ham petrol hem IMF yüzünden hem A.B.D stokları yüzünden geri çekiliyor. Altın ise  tekrar sertçe 1206'ya düşüyor. 

Soru : Doları satmanın zamanı geldi mi ?