GMT+2 İstanbul

Fed’in mesajı ne olur ?

29 Ekim 2014 Kategori : Haberler

Fed’in mesajı ne olur ?

FED açıklamasına bir kaç saat  yatırımcılar bekleyişte. Bu sefer Fed toplantısı ardından bir basın toplantısı olmayacak. Bu nedenle yatırımcılar yazılı yapılacak açıklamada her bir sözcüğün altında yatan ipuçlarını değerlendirmeye çalışacak. Bu nedenle beklentilerdeki senaryoların doğruluğunu öngörebilmek yatırımcılar için çok önemli. Peki Fed toplantısından beklenen sonuçlar nedir :

1- Öncelikle varlık alımlarının sonlandırılması.

2-Üzerinde en çok konuşulan ve sözlü yönlendirmede ilk bakılan kritik mesaj. Geleceği yönlendirmede kullanılan "kayda değer zaman " ibaresinin korunması.

3-İş gücü ve işsizlik hakkında yorum yapımında kullanılan; "iş gücü kaynaklarında atıl kapasite" tanımının korunması.

4-Enflasyon ile ilgili açıklamaların yumuşatılması. Bunun nedeni son petrol fiyatlarındaki düşüklük , doların değer kazanması ve enflasyon beklentilerinin buna bağlı düşmesi.

Piyasa zaten bir süredir bu yönde bir fiyatlamaya girdiği için çok büyük bir reaksiyon gelmeyebilir. Yatırımcılar Fed'in güvercin tonunda kalacağını bekliyor ve buna göre pozisyon aldılar. İlk faiz artışı 2015 3. veya son çeyrek olarak bekleniyor. Tabi ki hala Fed'in "güvercin" seviyesinin ne kadar olduğu tartışma konusu. Fed bu görüşü çok da boşa çıkaracak bir açıklama yapmayabilir. O zaman fiyatlamanın ne kadar doğru olduğu sorgulanması daha önemli. Bugün Fed hiç bir sinyal vermek istemeyebilir.