GMT+2 İstanbul

Riskten kaçış yayılıyor

12 Ekim 2014 Kategori : Haberler

Riskten kaçış yayılıyor

Sonunda hisse senetlerinin ciddi bir düzeltme hareketine girdiğine şahit oluyoruz. S&P Eylül zirvesinin % 5 altına indi. A.B.D piyasalarında 2011 Kasım'dan bu yana en yüksek işlem hacmi yaşandı. DJI 2014 kazanımını geri verdi. Russell 3000 endeksinde % 80'e yakın şirket zirve seviyelerinin altında. Şimdi daha büyük şirketlerinin sırada olduğu düşünülmeye başlandı. Hala ayı piyasası olacağını düşünmeyen ama çok ciddi bir düzeltme bekleyen yatırımcı görüşü ağırlık kazanıyor. S&P değerlemesi 2011'deki dip seviyesinden % 40 yükselmişti.

Geçen hafta ciddi boyutta salınımların yaşandığı bir piyasa gördük. Büyüme konusunda kaygıların artması, faizlerin düşüş trendine devam etmesi, emtia fiyatlarının rekor seviyelere gerilemesi, hisse senetlerinde senenin en sert düzeltmelerini görmemize neden oldu. Öncelikle, FOMC toplantı notlarında görülen global ekonomi kaygıları, güçlü doların büyümede yaratacağı risk potansiyeli kaygıların artmasına neden oldu. Asya ve Avrupa'nın durumu Fed'in güvercin tutum takınmasına neden olduğu düşünülebilir. Önce güvercin notları doların gevşemesine neden oldu. Yen toparlandı. Dolar endeksi 86 altına inmesine neden oldu. DJIA 220 puan arttı, S&P % 1.80 yükseldi.

Ama bu tablo bir gün sürdü. IMF'in global ekonomi büyümesindeki kaygıları ve tahminlerin azaltılmasıyla başlayan algı, Almanya'nın ihracatının Ağustos'ta % 5.8 düşmesi riskten kaçışı hızlandırdı. Draghi ekonomideki büyüme hızının yavaşladığını söylemesinin ardından Stox 600 + 4.1 düştü. DJIA gün içi 330 puan,S&P %2 düşerek riskten kaçısı başlattı. Dolar ve JPY bu ortamdan olumlu etkilendi ve değer kazandı. Ama JYP dolar karşında değer kazandı. 107.50 seviyelerine yaklaşıldı. A.B.D haftalık istihdam talepleri ve güvercin Draghi konuşması doların ateşini artırdı. Hafta başladığı gibi bitti,güçlü dolar ve düşen hisse senetleri. EUR/USD 1.2629, USD/JYP 107.65, USD/TR 2.2875. USD/JYP 'nin 6 yıllık zirveden geri geldiğini unutmayalım.

Bu noktada Fed ne derse desin, ne kadar güvercin olursa olsun yatırımcılar her ekonomiden önce faizleri A.B.D'nin artıracağını düşünüyor. Fiyatlama bunu gösteriyor. Yen'in değerlenmesi yüzünden dolar endeksi 12 haftadır gösterdiği çıkışta durdu. EUR/USD 1.2628, dolar endeksi 85.92'de haftayı kapattı.

En kötü performans gösteren endekslerden biri Alman Dx oldu. Omuz baş omuz formasyonu görünümü içinde ve 100-haftalık hareketli ortalama ile kesişti ve 3 yıllık kanalın dibinde.

Şimdi haftaya ajanda yine zor. Her ekonomi için enflasyonun seyrini göreceğiz. İngiltere'de istihdam verisini göreceğiz.

Pazartesi Asya piyasası açılınca volatilite göreceğiz. Pazartesi Japonya'da piyasalar tatil nedeniyle kapalı. Para arzı, yeni krediler ve ticaret dengesi. Eğer bu verilerde olumsuzluk görülür beklentilerin altında kalınırsa riskten kaçış algısı devam edecektir. Buradan da emtia para birimleri olumsuz etkilenmeye devam edecektir. Pazartesi Kanada'da Şükran günü, A.B.D'de ise Columbus günü nedeniyle tatil, piyasalar kapalı olacak.

İngiltere'de son üç aydır yıllık enflasyon düşme trendinde ve bu nedenle faiz artış beklentisi uzaklaşıyor. % 2'ye yaklaşan bir veri pound'a güç katacaktır. Aksi takdirde satış baskısı artacaktır.

Salı günü Almanya ZEW anketinde düşüş beklentisi var. EUR baskı altında kalacak.

Çarşamba Çin enflasyon verisi beklentileri altında kalması ekonomide yavaşlamayı gösterecek ve riskten kaçış devam edecektir. Beklentilerin üstüne çıkması emtia para birimlerine güç katar. Almanya enflasyonu ve İngiltere istihdam verisi oldukça önemli.

Perşembe Euro zone enflasyon verileri oldukça. Yıllık % 0.3'ta. beklentilerin altında kalırsa ECB'nin harekete geçmesi hızlanacak olarak algılanacak. Bu bir rahatlama da getirebilir ve ralli görebiliriz. .

A.B.D'den açıklanacak veriler istihdam, üretim, imalat, uzun vadeli sermaye akışları ve bikaç FED üyesinin konuşmaları piyasaları hareketlenedirecek: genel olarak pozitif bir tablo doların gücünü korumasına neden olacak.

Haftanın son gününe gelindiğinde 84.6'da olan Michigan endeks açıklanacak. Son 3 yılın zirvesi 85.1'de. Bunun üzerine çıkış  doların güçlenerek haftayı kapatmasna neden olur. 2014'ün dip seviyesi  79.2. Bunun altına düşmediği müddetçe dolara negatif bir etkisi olmaz.

Bu hafta diğer taraftan önemli şirketlerin mali tabloları açıklanacak. Burada pozitif veya genel olarak negatif oluşabilecek bir algı fiyat hareketlerinde etkili olur.