GMT+2 İstanbul

BoJ sürprizi

31 Ekim 2014 Kategori : Haberler

BoJ sürprizi

Japonya Merkez Bankası ( BoJ ) sürpriz bir şekilde parasal genişlemeye programını artırmaya karar verdi. Yıllık varlık alımlarını 3'e katlayacağını açıkladı. BoJ riskli varlık alımlarını artıracak, parasal taban 80 trilyon yen olacak. Yıllık bono alımı 30 trilyon yen hedefleniyor. Kurulda oylar  5 te 4 oldu.

Fed'in varlık alımını kestiği hafta bunun yapılması çok önemli.Ancak bu karar Fed'in kararını karşılamaz. Onun hacmi yanında küçük kalır. BoJ bu kararla piyasalara bir mesaj vermek istiyor. Vergi artışına rağmen istenilen enflasyon hedefleri yakalanmadı.

BoJ'un bu kararı piyasalar için olumlu bir haber. Borsalarda hava olumlu olacak. Ancak etki süresi çok uzun olmayabilir. Önceki gibi çok kalıcı olmayabilir. Fed çok daha önemli bir faktör, bir otorite. A.B.D doların daha da güçleneceği yönünde görüşler devam ediyor.

Sabah piyasalar sürpriz haberle sarsıldı. Nikkei 225 % 5 prim yaptı. Nikkei son 7 yılın en yükseğinde. Spot altın 1170 altına indi. Tüm yen crosslarında yüksek artışlar görüldü. USD/JYP 111.000 sınırına dayandı. GBP/JYP 177.38, EUR/JYP 139.45 görüldü. Volatilite çok arttı. Dolar değer kazanıyor.