GMT+2 İstanbul

İskoçya referandum ve zayıflayan pound

09 Eylül 2014 Kategori : Haberler

İskoçya referandum ve zayıflayan pound

İskoçya'nın bağımsızlığının belirleneceği referandum 18 eylül'de. Pazar günü açıklanan YouGov anketine göre İskoçya bağımsızlığını destekleyenlerin oranı % 51'e sıçradı. Burada finansal ve ekonomik belirsizlik sürüyor. Varlıkların ve borçların nasıl paylaşılacağı belirsizliğini koruyor. Eğer "evet" oyu çıkarsa İsoçya'dan bankalardan paraların çekilmesinin hızlanacağı konuşuluyor. Bütün bunlara karşın hafta sonunda Osborne, İskoçya'nın güçlenmesi için hareket planlarının yakında açıklanacağını belirtti.

Bu belirsizliklerin İngiltere'de politika ve ekonomi üstünde yaratacağı etkiler çok önemli boyutta. Pound'un % 20-30 düşeceğini öngören bir kesim dahi var. 2015'te genel seçimler var ve eğer conservatif kanat güçlenirse ve koalisyona girerlerse EU politikaları dahi çok etkilenebilir. Eğer oyların "evet "çıkması halinde ekonomik büyümenin hız kaybetmesi ve faiz artışının gecikeceği beklentisi artıyor. İngiltere'de faiz artış beklentileri 2015 Ağustos'una kaydı.İngilte'de 650 kişilik parlamentonun  59'u İskoç. Eğer İskoçya ayrılırsa parlamento'da dengeler bozulur. 2017 için EU referandumu belirsizliği artıyor.

Pound 1.6060 sınırına kadar geri çekildi. Pound tüm para birimleri karşında değer kaybetti.GBP/JYP 169.50 sınırına kadar geri çekildikten sonra 170.70 seviyesine kadar bir düzeltme içinde. Emtia para birimleri karşında büyük oranda değer yitiren pound'da haftanın ikinci gününde GBP/CAD 1.7675, GBP/AUD 1.7355 sınırında.