GMT+2 İstanbul

Günlük Bülten

29 Eylül 2014 Kategori : Günlük Bülten

Haftaya güçlü doların daha da güçlenerek hareketine devam ettirdiğini görerek başlıyoruz. Bu sabah Nikkei aerıda, dolar endeks 85.89. USD/TR 2.27. Altın 1215. Yen short pozisyonları ve zayıflığı artıyor.EUR/USD 1.2660 gibi kritik bir seviyeyi sabah saatlerinde test ediyor. Dolar endeksinin 2010'dan beri en yüksek çıkışını görüyoruz.

Bu hafta ajanda oldukça kalabalık. tüketici güveni,ISM göstergeleri,tarım dışı istihdam (NFP ). Güçlü veri doları daha güçlendirecek. Bu nedenle zayıf veri piyasa için olumlu. ECB toplantısı artık önemini kısmen yitirdi.Sterlin PMI verisiyle Euro'ya karşı değerelenebilir. Avustralya doları perkende satışlara, ticaret dengesine ( trade balance ) ve Çin  PMI verisine odaklanacak.

  • Pazartesi : Almanya CPI; İngiltere mortgage onayları; US kişsel gelir ve haracamalar.
  • Salı: Japonya konut harcamaları, işsizlik , endüstriyel üretim, perakende satışlar; Çin HSBC imalat PMI; İsviçre KOF; Almanya işsizlik, Eurozone CPI; UK GDP final; Kanada GDP; US tüketici güveni;
  • Çarşamba: Japonya Tankan; Çin imalat PMI; Avustralya peraende satış; İsviçre  PMI; Eurozone PMI; İngiltere iamalat PMI; US ADP istihdam; ISM imalat (manufacturing)
  • Perşembe: Avustralya yapı izinleri, ticaret dengesi ; UK inşaat PMI; Eurozone PPI, ECB faiz kararı ; US işsizlik başvuruları
  • Cuma : Eurozone hizmetler PMI; İngiltere hizmetler PMI; Kanada ticaret dengesi ; US tarım dışı istihdam, ISM hizmetler

Teknik olarak dolar endeks orta vadeli hedefi 86.35'e yöneldi. Direnç 88.70/89.62'de. 83.86 destek tuttuğu müddetçe güçlü görünüm sürer.

Cuma günü Almanya tüketici güveninin beklenmedik bir şekilde düşmesi Euro üstünde baskıyı artırdı. Trende devam edecek. Ama bu seviyeden bir tepki gelecektir.