GMT+2 İstanbul

Günlük Bülten

26 Eylül 2014 Kategori : Günlük Bülten

Haftanın son gününe başlarken dolar rallisinin sürdüğünü ancak bu kez hisse senetlerinin satışa döndüğünü görüyoruz. Fed fiyatlaması devam ediyor. Gelişen ülkelerde durum bozuluyor. BIST 5 ayın en düşüğünde. EUR/USD 1.27'nin altını gördü. Piyasalara genel bir korku sardı. A.B.D 10 yıllık faizler 2.50. Düşünüldğünde bu hala çok düşük. Acaba % 3'e çıktığında dolar ne olacak ? Dolar endeks ikinci günde 85 üstünde. Bu sabah 85.30. Bu sabah Nikkei satışta.

Emtia para birimleri sert satış yedi. Yeni Zelanda Başkanı Wheeler sözlü müdahele edip değerin düşmesine neden oldu. 0.7898 seviyesinde. NZD/JYP 86.05.

MB politika faizini değiştirmedi. 8.25. Aynı şekilde, % 7.5 gecelik borçlanma faizine dokunmadı. Beklenen oldu. Hiç bir şey değişmedi. Eğer 2.23 olmasaydı. Bir değişim görebilirdik. Zorunlu karşılıklara bir faiz bekleyenler vardı. Ancak olmadı. Bankacılıkta maliyetlere düşüş getirir. Kredileri bir nebze rahatlatırdı. Olmadı. Bu sabah US/TR 2.2604, UR/R 2.882. Borsa yurtdışını takip ediyor. Tüm hisse senetlerinde daha düşüş baskısı görülecek. S&P ve Dow daha aşağı yeri var. Haftaya kur müdahele edilirse toparlayabilir. Ama Ekim'de Fed açıklamaları bu kadar yakınken hisse senedine girmek çok riskli.

Japonya'da enflasyon zayıfladı ve programın başarısındaki kaygılar arttı.

Dün .B.D istihdam değişimi beklentilerin üstünde artmasına rağmen doların gücü bozulmadı. İstihdam talepleri 293 bin oldu önceki 281 bin olmuştu. Dayanıklı mallar siparişi  % -18 ile beklentilerin altında kaldı.

Bugün 15:30'da Amerika'da GDP açıklanacak. Artık bu son revizyon o nedenle önemli. Eğer beklentinin üstünde bir artış olursa dolar daha da güçlenebilir.