GMT+2 İstanbul

ECB şaşırttı :

04 Eylül 2014 Kategori : Haberler

ECB şaşırttı :

ECB piyasa beklentisinin aksine gösterge faizini % 0.15'ten % 0.05'e indirdi. Marjinal faiz oranını ise % 0.30 'a indirdi. Ayrıca, % -0.10 olan mevduat faizleri % -0.20'ye indirildi.

Açıklamadan sonra yapılan basın toplantısında Draghi faiz indirim kararının oy birliği ile alınmadığını ancak sıra dışı adımların atılması konusunda mutabakat içinde olduklarını belirtti. Alınan karara göre varlığa dayalı menkul kıymet alımları Ekim 2014'te başlayacak.

Faizleri son dört ayda ikinci kez indirdi. Artık faizler alt bantta. ECB Haziran'da açıkladığı tedbirleri daha güçlendiriyor ve sıkıştırıyor. Draghi hükumetleri reformları yapmaları konusunda açıkça uyarıyor. Gözler Fransa ve İtalya 'da.

Açıklamalardan sonra EUR/USD 1.2960 seviyelerine kadar indi. Düşüş trendi akşam saatlerinde devam ediyor. İç piyasada dolar 2.15 seviyelerine kadar indi. Altın düşüş trendini koruyor,1269 seviyesinde.

Akşam saatlerinde A.B.D'de açıklanan ISM verisi 2005'ten bu yana en yüksek seviyede açıklandı. Ukrayna'da durumun şimdilik yatışmasıyla petrol düştü.