GMT+2 İstanbul

NZD şirket haberiyle toparlanıyor

27 Ağustos 2014 Kategori : Haberler

NZD şirket haberiyle toparlanıyor
Yeni Zelanda doları Ağustos ayının en çok değer kaybeden para birimlerinden biri oldu. Dün açıklanan veriye göre Yeni Zelanda ticaret dengesi bozuldu: -692 m tahmin -475 m. Önceki ay 242m fazla vardı. Bu 9 ayda görülen ilk açık. İthalat yıllık % -4.8 düşerken ( 4.4 b) ihracat 3.7 m. yıllık % -3.3 düştü.
Yeni Zelanda dolarının değer kaybında önemli faktörlerden biri süt ihale fiyatlarında görülen ciddi fiyat düşüşleri. Süt üreticisi, Fonterra, yaptığı açıklamada 2014/2015 tahminlerini değiştirmeyeceğini bildirdi. Şirketin CEO'sunun yaptığı açıklamaya göre, gelirler daha yüksek katma değerli kategorilerde global miktar artışları yapılacağını söyledi. Bu açıklamaya göre daha kar marjı yüksek segmentelere odaklanılacak. Frontera Çin'in gıda üreticisi Beingmate Group ile işbirliği yapacak. Bu haber Çin'de bebek pazarında büyüme görüleceği tahminlerini yükseltti. Çin Yeni Zelanda'nın ikinci en büyük ticaret ortağı ve yurtdışına yapılan satışlarda süt ürünlerinin  ağırlığı % 30.
Bu haberin etkisiyle ve Yeni Zelanda dolarının aşırı satış seviyelerinde olmasına bağlı bir tepki hareketi görülüyor. 0.8300 seviyelerinden 0.8375'e çıkış görüldü.