GMT+2 İstanbul

RBA notları

19 Ağustos 2014 Kategori : Haberler

RBA notları

5 Ağustos'ta yapılan son Avustralya Merkez Bankası toplantı notları yayınlandı. Buna göre ekonomik görünümde belirsizlikler artıyor ve bu faizlerde stabilite dönemi olduğu belirtiliyor.

Ana başlıklar : 

Faizlerde bir stabilite dönemi yaşanıyor.Büyüme tahminleri etrafında "önemli belirsizlikler " bulunuyor. Q2'de GDP büyümesi ılımlı hızda yavaşlama içinde. Avustralya doları tarihsel standartlara göre yüksek kaldıkça ekonomiye desteği daha az.

Madencilikte yatırımlar düşüyor, ancak diğer sektörlerde yatırım gelişme gösteriyor, kaynakların ihracatı güçlü büyüyor.

Konut inşaatları güçlü kalmaya devam edecek görünüyor. Konut fiyatları enflasyonu sağlam.

İş gücü talebinde artış sinyalleri var. Ancak işsizliğin düşmesi zaman alacak. İş gücü piyasasında atıl kapasite yüzünden maaş artışları baskı altında.

Enflasyon baskısı azalmış durumda ve hedefle uyumlu.Konut ve iş kredilerindeki faizler düşmeye devam ediyor. Şartlarda göze çarpan bir yumuşama var.

Temmuz'da işsizlik % 6'dan % 6.4'e yükseldi. Avustralya'da işsizlik 2007'den bu yana ilk defa A.B.D'den daha yüksek. Gevşek para politikası emlak piyasasını büyüttü. Konut fiyatları 2. çeyrekte % 1.8 artarken son bir yıllık artış % 10.1.

Geçen hafta yayınlanan raporlara göre iş dünyası ve tüketici güveni Eylül seçimlerinden bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

RBA notları açıklandıktan sonra AUD/USD 0.9340 seviyesine çıkarken, AUD/NZD 1.107 seviyesini test etti.