GMT+2 İstanbul

Fed üyeleri artık daha şahin

21 Ağustos 2014 Kategori : Haberler

Fed üyeleri artık daha şahin

FOMC notları açıklandı. Buna göre Bazı Fed yetkililerinin çoğunluğu hala daha fazla veriye ihtiyaç duyulduğunu savunuyor. Ancak genel olarak Fed toplantı tutanakları beklenenden daha şahince bulundu. Erken faiz artış ifadeleri dikkat çekti. Fed’de faiz artışının bugünden başlamasını isteyen üye dahi var. Eylül Ekim’de bu veriler görülmüş olacak ve yılın sonunda bu konudaki karar belli olacak.

Notlara göre düzelen işgücü piyasası şartları Fed yetkililerini normal Merkez Bankası şartlarına dönüş için yaklaştırdı.Katılımcı üyeler hem iş gücü piyasasında son dönemde görülen gelişmelerin hemde geçen seneden sonra görülen ilerlemenin beklenilenden daha büyük olduğu konusunda mutabık kaldılar ve iş gücü piyasası şartlarının uzun vadede normal sayılabilecek hale yaklaştığını belirttiler. Artık üyelerin duruşu daha şahince.

Açıklanan notlara göre Fed yetkilileri iş gücü piyasasında ne kadar daha atıl kapasite olduğunu ve bu canlandırma paketinden nasıl çıkacakları konusunda mutabakata yaklaşmışlar. Bazı üyeler sözel yönlendirmeyle faizlerin uzun bir zaman düşük kalmasına gittikçe daha rahatsız olmaya başlamışlar. Birçok üye borçlanma faizlerini beklediklerinden daha önce artabileceklerini söylediler.

Artık gözler Cuma akşamı Yellen’in Jackson Hole, Wyoming’de yapacağı konuşmaya çevrildi. Bu konuşmanın daha yumuşak tonda olacağını düşünen bir kesim var.

A.B.D hisse senedi ve Kanada piyasaları hafif yukarıda olarak tepki verdi . Ancak fx piyasaları toplantı notları şahince gördü ve US doları her para birimine karşı değer kazandı. Dolar endeksi 82.30 seviyesine çıkarken, EUR/USD 1.3270 altına kaydı. USD/JYP 103.70 seviyesini aştı.