GMT+2 İstanbul

PMI’lar şaşırttı

23 Haziran 2014 Kategori : Haberler

PMI’lar şaşırttı

Yeni bir haftaya girerken bu sabah Euro bölgesi Haziran ayı PMI anketleri açıklandı. Sonuçlar genel olarak beklentilerin oldukça altında kaldı. Euro bölgesi PMI 53.5'dan 52.8'e düştü. Böylece son iki aydır üst üste düşüş yaşanmış oldu.

Zayıf veriler önce satış getirdi, sonra tablo değişti

Sonuçlar açıklandıkça Euro sert satış baskısı altına girdi. Ancak, bir süre sonra detaylar anlaşılınca farklı bir tablo olduğu ortaya çıktı. Ana gösterge olan yeni siparişler göstergesinin 53'e tırmandığı görüldü. Yeni siparişler göstergesinin GDP ile ilişkisi oldukça yakın olduğunu tekrar hatırlayalım. Aynı zamanda istihdam bileşkesi 50 üzerinde kaldı. Bu da sağlıklı.

Bir diğer sürpriz ise çevre ülkelerin verilerinin gücü oldu. Euro bölgesi çevre ülkelerin Haziran ortalaması 54.5 gibi güçlü bir seviyede olduğu anlaşıldı. Burada şaşırtıcı olan bu seviyenin Almanya'nın 54.2'ye düşen sonucundan daha yüksek olması. Almanya'nın PMI sonucu geri çekiliyor ancak hala güçlü bölgede olduğunu ekleyelim. Bütün bunların içinde zayıf halka Fransa olmaya devam ediyor. Fransa'da hala umut ışığı görülmüyor. Almanya'dan sonra ikinci büyük ekonomi olduğu için hala ortalamayı aşağıya çekiyor. Fransa PMI Şubat ayından bu yana en düşük seviye olan 48'e düştü. Euro bölge PMI'ın yukarı çıkmasına devam etmesi için Fransa'nın gelecek aylarda çıkışa geçmesi gerekir.

Bütün bu gelişmeden sonra ülkelerin durumunun farklılaşması her şeye rağmen kaygıları canlı tutuyor.  Petrol fiyatlarının artışı satış artışlarını dizginleyici bir faktör olduğu düşünülebilir.

EUR/USD 1.3560'nın altında kapanış yapmadı. ABD kapanışında 1.3600 sınırında kaldı. 1.3620 önemli bir direnç bölgesi. Ardından 1.3670 önemli direnç bölgesi bulunuyor. EUR/USD hala satış baskısını atlatabilmiş değil.