GMT+2 İstanbul

FOMC notları piyasaları rahatlattı

09 Nisan 2014 Kategori : Haberler

FOMC notları piyasaları rahatlattı

19 Mart'da biten toplantıda Fed üyelerinin rekor düşük düzeyde olan faizlerin artırılmasında nasıl bir iletişim izleneceği hakkında uzun tartışmalar yapıldığı anlaşılıyor. Diğer önemli bir tartışma konusu ise düşük enflasyon olmuş. Bu konuda bazı üyeler Fed'in yeterli derecede parasal genişleme yapıp yapmadığını dahi sorgulamış. Bu oldukça önemli bir konu. Yellen'in son açıklamalarında  bu konu tartışma yaratmıştı.

Toplantıda ekonomik toparlanmanın sert hava koşullarından ötürü yılın başında yavaşladığı ama tek nedenin sadece bu olmadığı belirtiliyor. Bazı üyeler 2013 son çeyreğinde görülen büyümeye etkisi önemli olan net ihracat katkısının beklentilerin altında kaldığını belirtmiş.

Diğer bir tartışma konusu işsizlik oranının iş gücü piyasasını ne kadar iyi yansıttığı hakkında olmuş. İş gücüne katılım oranı, uzun süreli işsiz kalma durumu ve yarım zamanlı çalışanların artışı önemli faktörler arasında gösterilmiş. Bu nedenle işsizlik oranının gösterdiğinden daha fazla zayıflık olduğu ifade edilmiş.

Bazı üyeler gelecek bir kaç yılda enflasyonun hedeflenen % 2'ye ulaşamayacağını ve bu nedenle parasal genişleme miktarının sorgulandığı görülüyor. Ancak çoğunluk bunun gerçekleşebileceğini ifade etmişler. Bu konuda görüş farklılıkları olduğu görülüyor.

Üyeler arasında sözel yönlendirme ( forward guidance ) hakkında farklı görüşler var. Çoğunluk üyeler bu konuda bir güncellemeye gidilmesinin gerekliliğine inanıyorlar. Çoğunluk üyeler faizlerin artırılmasında etkileyici faktörler olan rakkamsal eşiğin niteliksel açıklamalarla değiştirilmesini tercih ediyor.

FOMC notları açıklanınca S&P 500 endeksi 1870 seviyelerine tırmandı. EUR/USD 1.3850, GBP/USD 1.6800 seviyelerini gördü.