GMT+2 İstanbul

Günlük Bülten

28 Şubat 2014 Kategori : Günlük Bülten

Dolar değer kaybediyor. 10 yıllıklar 2.63 gördü. Dün açıklanan US verileri karışık geldi : dayanıklı malların siparişleri % -1.0 beklenti %   -1.5 önceki % -5.3. Haftalık istihdam 348 bin önceki 334 bin. Piyasalar yükselmeye devam etti.

Yellen konuşmasında Wall Street aradığı momentumu kısmen buldu. Fed Başkanı Janet Yellen Senato Banka Komitesi karşısında ekonomi hakkında açıklamalarda bulundu. Yellen varlık alımının yavaşça azaltılması stratejisine bağlı kalınacağını söyledi. Gelecek toplantılarda muhtemelen varlık alımlarının hızının azaltılması gerçekleşebilecek. Bono alımları önceden belirlenmiş bir şekilde olmayacak. Eğer görünümde önemli derecede bir değişiklik olursa stratejiyi gözden geçiririz dedi.Faizlere gelince işsizlik % 6.5 üstünde kaldığı ve enflasyon % 2.5 seviyesini geçmediği müddetçe faizler uzun süre düşük kalacak. Yellen işsizlik eşiğini değiştirme konusunda bir şey demedi. İş gücü piyasası için işsizlik oranının yeterli bir istatistik olmadığını söyledi. Birçok göstergenin göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi. İş gücü piyasasında düzelmenin tamamlamaya oldukça uzak olduğunu söyledi.Yellen son zamanlarda açıklanan bazı ekonomik raporlarda zayıflık görüldüğünü ve bunun sert kış hava koşulları yüzünden olabileceğini söyledi. Fed Ocak'ta ikinci kez $10 milyar azaltıma giderek aylık $65 milyar olarak devam edecek. Bir sonraki FOMC Mart  18-19.

Ukrayna'da risklerin artması risk iştahını kaçırdı. Sınıra asker yığılması risk iştahını bozdu. Yen risk iştahının bozulmasıyla ve bu sabah Japonya ekonomik verilerin iyi gelmesiyle değer kazandı. Enflasyon son 5 yılın en yüksek seviyesinde. Endüstriyel üretim aylık % 4 artarken önceki ay % 0.9 olmuştu. USD/JYP 101.60'a geriledi. EUR/JPY 139.21 seviyesine indi. GBP/JPY 169.11'e geriledi. Japonya borsasında değer kaybı var.

Bu hafta Euro en zayıf para birimi olmaya devam ediyor. Kritik Nart ayı başlıyor ve haftaya önemli veriler var. Birçok yatırımcı pozisyonlarını ayarlamaya başladı.

Eurozone tüketici güveni  -1 puan düşerek  -12.7 'ye geldi. Endüstriyel güven Şubat'da  -3.4 olurken Ocak ayı revize oldu 0.1 puan yukarıya arttı  -3.8. M3 para arzı yıllık % 1.2.

Almanya işsizlik -14 bin azaldı önceki ay -28 bin azalış görülmüştü. Şubat'da işsizlik oranı %  6.8 olarak kaldı.Almanya Şubat CPI yıllık % 1.2 oldu. EUR/USD zayıf ve gelecek hafta şimdiden fiyata baskı kuruyor.

İsviçre GDP son çeyrekte Q4 % 0.2 yükselirken Q4'de istihdam azaldı ve  4.189 mi. oldu.Y. Zelanda ticaret dengesi verisi beklentiden daha iyi geldi. Bu nedenle NZD/USD 0.8390 görüldü. Bu sabaah saaterinde 0.8360..