GMT+2 İstanbul

USD/CHF 2014

01 Ocak 2014 Kategori : Trade Plan

İsviçre Frank ile Euro arasında oldukça yakın bir korelasyon var. Euro bölgesi İsviçre'nin en en yakın ticaret ve finans ortağı. Sonuçta iyi ve kötü olarak ekonomik olayların yansıması bir korelasyon ilişkisi ile ortaya çıkar. EUR/USD ile USD/CHF arasındaki korelasyon -0.90'a yakındır. Bunun anlamı ikisi çoğu zaman zıt yönlere hareket eder. EUR/USD yükselirken USD/CHF düşer.

Bildiğiniz gibi İsviçre Merkez Bankası ( SNB ) EUR/CHF'yi 1.2000'ye eşitledi . Diğer bir deyişle çapa 1.200. Bu USD/CHF Long pozisyonu açmak için uygun bir ortam yaratıyor. Eğer İsviçre Frank değer kazanırsa bunun EUR/CHF'ye etkisi düşüşle görülür. Bunun sonunda Merkez Bankasının ( SNB ) tepkisi görülür.

ECB daha fazla canlandırma için harekete geçecek ve Fed ise azaltım konusunda adım atacak ve bunun etkisi USD/CHF'ye çıkış olarak yansıyacak. Buradaki en önemli faktör EUR/USD ile USD/CHF arasındaki korelasyon. Bu korelasyon devam ettiği müddetçe bu görüş geçerli kalır.

Teknik olarak ;

  • Candlestik analizine göre Sabah Yıldızı ( bullish Morning Star ) yukarı hareketin habercisi.
  • 0.8936 direncinin yukarı kırılması (% 23.6 Fib. düzeltmesi ) 0.8996 hedefini açar ( % 38.2 Fib. düzeltmesi ). 0.9012 direncinden sonra hareketin gücüne bakılmalı. Burada önemli bir direnç var. Bizim Aralık'tan beri belirttiğimiz hedef 0.9040-50 seviyeleri .
  • Yakın destek 0.8839'da.