GMT+2 İstanbul

Almanya son çeyrek GDP

09 Ocak 2014 Kategori : Haberler

Almanya son çeyrek GDP

Almanya endüstriyel üretim büyümesi GDP büyüme beklentilerini artırıyor. Kasım'da endüstriyel üretim % 1.9 büyürken imalat üretimi % 3.1 yükseldi. Bu sonuç beklentilerin üzerine çıktı. Resmi istatistikler ve anketler 4. çeyrekte GDP büyümesini işaret ediyor.  Ekim'de beklenmedik bir şekilde % 1.2 düşmüştü. Endüstriyel üretim yükselişi % 1.9 yükselirken beklentiler % 1.5 olacağı yönündeydi. Bu sonuç 1.5 yıl içinde ikinci sert yükseliş . Haziran'da artış % 2.2 olmuştu.

Bu yükseliş ağırlıkla % 3.1 olan imalat üretiminde görülürken, son 4 aydır daralmaya devam eden inşaat Kasım'da %  1.7 düştü. İmalat üretiminde mekanik mühendislik ve auto endüstrisi başı çekiyor.Üretim artışı yıllık bazda % 4.7 ile son 2 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Anket sonuçlarıda Aralık'ta daha güçlü sonuçlar çıkabileceğine işaret ediyor.

Markit/BME Almanya İmalat PMI Kasım'da 52.7'den Aralık'ta 54.3'e yükseldi. Bu son 2.5 yılın zirvesi. Üretim ve siparişlerin sert yükselmesi 2014'e büyümenin yansıyacağını haber veriyor. Artık büyüme istihdam artışına neden oluyor ve Mart ayından bu yana ilk defa yükselme görüldü.  Diğer yandan fabrika siparişleri Kasım'da % 2.1 yükselirken iç pazar siparişleri % 1.9 büyüdü ve ihracat % 2.2 genişledi. İhracat çoğunlukla EU dışındaki ülkelere yapıldı.

Hafta başında perakende satışlarda Kasım'da büyüme % 1.5. Bu alanda önceki iki ayda düşüş görülmüştü. Bu artışla yılın başından bu yana en sert yükseliş yaşandı. Bunun üstüne ticaret dengesi artan ihracata karşılık düşen ithalat ticaret fazlasını Kasım'da rekor seviyeye çıkardı.

Tahminlere göre  son çeyrek büyümesi % 0.5. Buna göre 2013'de Almanya ekonomisi % 0.6 büyüyecek. 3.4 trilyon dolar GDP'si olan Almanya'nın 2012 büyümesi % 0.7 olmuştu. 2013 ancak bu sonuç devlet tahminlerine paralel.