GMT+2 İstanbul

2014 Yılının Favorileri: I

31 Aralık 2013 Kategori : Trade Plan

2014 yılında gözümüze kestirdiğimiz para birimlerini tek yazıda toparlayan bir analiz yaptık. Bu analizde ağırlıklı olarak takip edeceğimiz para birimleri bulunuyor. Hızlıca listeye bakalım :

NZD, US dolar  ve GBP. Bu yazımızda önce Yeni Zelanda Dolarından başlayalım.

NZD 2013 yılını oldukça başarılı geçirdi ve 2014'de parlak geçeceğini düşünüyoruz. Özellikle Avustralya doları ve Yen  karşısında büyük çapta değer kazandı. AUD/NZD'de son 5 yılın en dip seviyesine inildi. Yaklaşık % 13 değer kazandı. NZD en yüksek faizi vermeye devam ediyor ve ekonomi global büyüme tarafından desteklenecek. Burada en önemli konu yüksek büyüme ve yüksek faiz getirisi. Gelecek yıl faizleri artırması beklenen tek Merkez Bankası RBNZ  Bu nedenle geniş çapta bir ralli bekliyoruz.

Y. Zelanda Avustralya ve Çin'de görülen yavaşlamaya rağmen oldukça direnç gösterebildi.  (  http://pararehberim.com/2013/11/aud-ve-nzd/   )      Bunun yanında yaşanan olağanüstü kuraklık ve süt ithalatında patlayan bakteri skandalı (Frontera ) ve en önemlisi güçlü ve değerli para birimi gibi olumsuz şartlara rağmen çok iyi direnç gösterdi ve ülke GDP büyümesi gösterdi.  3. çeyrekte görülen ekonomik büyüme 2009'dan bu yana görülen en hızlı toparlanma olarak göze çarpıyor. 2011'de görülen depremden sonra yaşanan tekrar yapılanmanın da büyümeye olumlu etkisi oldu. Küçük bir ülke olduğu için yapılan altyapı çalışmaları hızla büyümeye katkı yaptı. 2014 Mart sonunda yıllık % 2.7 ve Mart 205'te % 3.6'ya ulaşması bekleniyor. Sırada yapılacak önemli inşaat projeleri var. Ayrıca artan ihracat büyümeye katkı sağlayacak ve istihdamı artıracak.

Bu büyüme karşısında Merkez bankası enflasyonun artacağından çekiniyor. Aralık toplantısında 2014'te faizleri artıracağını açıkladı. Çünkü % 2 enflasyon hedefinin tutturulması için faiz artışı etkili bir önlem. RBNZD 2.25 yılda % 4.75'e çıkarmayı beklediğini açıkladı. Merkez Bankası konut piyasasındaki ateşi söndürmek istiyor ve bunun için önlemler alıyor. Kredilerde kısıtlama getirldi. Konut fiyatları çok yüksek. İlk faiz artışı Mart ayında bekleniyor. Parasal sıkılaştırma NZD'nin değer kazanmasını salayacaktır.

Bu aşamada şu soruyu sorabilirsiniz. Neden Avustralya doları ile arasında bu kadar fark var ? Yeni Zelanda Çin'den gelen emtia talep artışı ile karşı karşıya. Ülkenin % 90 süt ürünleri çin'e satılıyor.  Süt ihracatın % 35ini kapsıyor ve Frontera'da görülen bakteri haberi şimdilik bertaraf edildi. Demir ve kömürde ihracat malları arasında.http://pararehberim.com/2013/08/yeni-zelanda/

Çin'deki yavaşlama Avustralya'yı vururken Yeni Zelanda'yı etkilemesi beklenmiyor. Bu nedenle AUD/NZD  1.05'e kadar gerileyebilir. Avustralya Yeni Zelanda'nın en önemli ikinci ticaret ortağı konumunda. Bu nedenle Avustralya'daki yavaş büyüme Yeni Zelanda'yı etkileyecektir. Ancak artacak global büyüme ve artan nufus destek verecektir.  http://pararehberim.com/2013/11/avustralya-dolari-neden-dustu/

Akla gelen ilk soru artan kurun büyümeyi yavaşlatıp yavaşlatmayacağı. Buna karşı olumlu faktör artan emtia fiyatları. Artan fiyatlar Y. Zelanda çiftçisini daha zengin seviyeye çıkardı . % 10 Avustralya dolarına karşı değer kazanmazsa Y. Zelanda kura müdahele etmeyecektir. Bütün bu nedenler Fed'in azaltımına rağmen kurun değerini düşürmeyecektir. Doğal olarak bir ülke tüm bir yılı çok olumlu bir ortamda geçireceği düşünülemez. Y. Zelanda'da da kuşkuların arttığı dönemler oldu. Eylül'de bir ara Y. Zelanda ile ilgili endişerler çoğalmıştı ama ekonomi bu ortamdan çok iyi sıyrıldı ve toparlanmaya devam etti.  .http://pararehberim.com/2013/09/yeni-zelanda-ticaret-dengesi/  ve http://pararehberim.com/2013/08/wheeler-kur-asiri-degerli/  bu kaygıları anlatan yazılarımız.

Bütün bunların dışında gelecek yıl seçimler var. Başbakan John Key üçüncü kez seçilmeyi bekliyor. Yani politik olarak bir sorun yok. Halkın desteği arkasında.

Fed'in azaltımı azda olsa mutlaka etkileyecek ve korkutacaktır. Bu NZD/USD'de çıkışı sınırlar. Bu yüzden   AUD, GBP ve  EUR'ya karşı değer kazancının daha fazla olacağını tahmin ediyoruz. NZD/USD'de 0.80 altına inmesini beklemiyoruz. üst sınır 0.85. Bu hedefe Şubat Mart döneminde geleceğinini düşünüyoruz.  Özellikle EUR/NZD'de 1.60 görülmesi mümkün.

Teknik olarak size NZD'nin sık sık teknik analizini twiter üye hesabından paylaşıyoruz. Ama aşağıdaki analiz daha orta ve uzun vadeli.

Aşağıdaki haftalık grafikjte 0.7897 seviyelerinden geçen ve yükselen 200 sma aynı zamanda yükselen uzun vadeli kanalın altında tampon bölgesi. 0.7990 seviyesi güçlü bir destek bölgesi ve % % 0.77-0.8540 rallisini,n % 61.8 fibonacci düzeltme seviyesi . Şu anda bir üçgen formasyon içinde ve yukarı çıkış ancak 0.8250 üstünde kalınca başlayacak ve formasyonda kopma görülecektir. 0.8350 ilk direnç bölgesi buranın aşılması çıkışı daha rahatlatacaktır. 0.8450 bölgesine kadar test edilecektir. Bu aşamada doların gücü ve ekonomik veriler destek vermeli.GDP, Fed tapering gibi.Şu anda haftalık grafikte hala 20 sma altında ve 100 sma üstünde. Tam olrak kopmuş değil. Bu nedenle bir dip daha yapabilir.

nzdusdweekly

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aylık kapanışı bu yazıya haftasonu ekleyeceğiz.

Mutlu seneler,