GMT+2 İstanbul

Riskler artıyor

05 Şubat 2013 Kategori : Haberler

Riskler artıyor

Dün Avrupa'da yine  tansiyon artışı ve risk algısının artması vardı. Avrupa piyasalarındaki siyasi gerilim borsalara yaramadı ve endekslerde satış baskısı arttı.

İspanya’ daki soruna ek olarak İtalya’ da seçim öncesinde Berlusconi’ nin güçleniyor oluşu piyasaları tedirgin yetti. Avrupa borsaları günü düşüşle kapatırken, İspanya ve İtalya devlet tahvilleri faizleri artış gösterdi.

Asıl süpriz haber yolsuzlukla suçlanan İspanya Başbakanı Rajoy’ hakkındaydı. Başbakan'ın istifası istendi.  Hakkında çıkan yolsuzluk iddialarını yalanlayan Rajoy’ a İspanya halkının güveninin azaldığı görülüyor. Almanya Başbakanı Merkel, İspanyol hükümeti ve Rajoy’ a destek verdiğini açıklarken, Rajoy ile yaptığı görüşmede İspanya’ nın problemlerinin çözümü için yapılacak yardımın müzakere edileceğini söyledi.  Bunun yanı sıra İspanya’ da işsiz sayısına Ocak ayında 132 bin 55 kişi daha eklenerek işsiz sayısı 5 milyona çıktı.

İki aydır  medya İspanya  hakkında sessiz kalmıştı. Bugün tekrar İspanya gündemde ilk sırayı  aldı. Öncelikle ECB'den bir delegasyon ikinci gözden geçirmeyi tamamladı. Bu gözden geçirmede İspanya ekonomisine ait önemli ipuçlar geçiyor.

Rapora göre İspanyol ve özel ve yabancı yatırımcıların tekrar İspanya piyasalarına geri döndüğü, bunun neticesiyle devlet bono faizlerinin önemli ölçüde düştüğü, bankacılığın üstündeki likidite sıkıntılarının azaldığı görüldüğü belirtiliyor.  Ancak bankacılık sektörü için hala düzenli çabalar gerektiği bunun için de kararlı politik adımların atılması bildiriliyor. Bankacılık sektörü için şartlar daha stabilize  görünüm içinde nedenleri ; yeniden yapılandırma planları, yeni sermayelendirme SAREB'in kurulması ( varlıkların yönetiminden sorumlu ) ve varlıkların bu merkeze aktarılması olduğu raporda belirtiliyor. Rapora göre şartların birkaç öncesine göre daha iyileşmesine rağmen ekonomik görünüm hala oldukça zorlu bir sınav gerektiriyor. Yüksek ve artan işsizlik, GDP daralması ve yüksek iç ve dış borç. Bundan sonraki gözden geçirme Mayıs ayında olacak.

Ekonomik kriz ve borç sorunuyla boğuşan Yunanistan, nakit akışını artırmak için özelleştirme sürecini devam ettiriyor. Bunun yanında da  taşınmaz varlıklarının satışına da başlıyor. Toplam gelirin 2,92 milyar Euro olması hedefleniyor.

A.B.D'de  Obama, bütçe açığını kapatmak için yeni arayışlar içerisinde. İlave  yeni vergi ya da harcama kesintisi yapmak istemediğini belirten Obama, asıl sorunun vergi oranlarını yükseltmek olmadığını amacının, hükümet olarak yasal vergi boşluklarını kapatmak ve vergi gelirini artırmak oluğunu belirtti.

A.B.D'de  borç tavanı problemi mayıs ayına ertelendi. A.B.D  10 yıllık tahvil faizi dün % 2 üstüne çıktı. A.B.D 10 yıllık tahvilin artması risk algısının arttığını gösterir. Basit olarak bir kırılganlık işaretidir. ABD'de geçen hafta son beş yılın zirvesine çıkan endeksler yeni haftaya satıcılı olarak başladı.  S&P500 1495'te.   A.B.D dolar endeksi 79.78'de.

Çin’ de Ağustos ayından beri en hızlı büyümesini gerçekleştiren hizmet sektörü Ocak ayında 56,2'e  çıktı. Çin’ deki olumlu gelişmeler ile büyümenin sürdürülebileceği iyimserliği borsalara da yansıdı ve Şanghay Bileşik Endeksi’ nde çıkış yaşandı.

Deflasyondan çıkmaya çalışan Japonya’ da hedeflenen politikalar gerçekleştirilmeye devam ediyor. Maliye Bakanı Aso, hedeflerinin flasyonu yenmek olduğunu ve uygulanan politikalar sonucunda Yen’ in değer kaybettiğini vurgularken, direkt müdahalelerinin olmadığını söyledi. USD/JYP 92.29 seviyesine geri çekildi. EUR/JYP 124.33'de çıkış trendi korunuyor.

Japon piyasaları % 2'ye kadar geri çekilme görüldü. Avrupa'ya ihracaat yapan şirketlerin durumunda bozulma olacağı beklentisi piyasaya satış getirdi. Asya oturumunda EUR/USD  geri çekilmeye devam etti ve sabah saatlerinde 1,3467 seviyesinde.