GMT+2 İstanbul

Mali Uçurumda mutlu son

02 Ocak 2013 Kategori : Haberler

Mali Uçurumda mutlu son

Akşam saatlerinde A.B.D  Senato  mali uçurumdan kurtulmak için bir anlaşma  onayladı. Yılbaşı tatilinden sonra piyasalar açılınca başta hisse piyasalarında çıkışlar göreceğiz. Risk iştahına paralel US doları zayıflayacak. 

Önce  Senato  yıllık $ 400 bin kazanan bireyler veya $450 bin kazanan ailelerin vergi artışına maruz kalmasını önleyen bir anlaşmayı  onayladı. Anlaşmaya göre  bu kazanç seviyesinde olan grubun vergi oranı % 35'den % 39.6'ya  çıkacak. Bunun yanısıra işsizlik  sigortası  2 milyon kişiye kadar  1 yıl daha uzayacak. Cumhuriyetçilerin ısrarla talep ettikleri  harcama kesintileri pakette yer almıyor. Vergi verenlerin yaklaşık % 2'si $ 250 bin üstünde geliri var. Sadece % 0.6'lık bir kesimin $ 500 bin üstünde geliri var.

1) Kongre Onayı :  senatonun onayladığı anlaşmayı  Kongre 257-167  oyla kabul etti. Yeni seçilmiş  temsilcilerden oluşan Kongre yılın ilk  çalışma gününde tasarıyı kabul etmiş ve Amerikan halkını rahatlatmış oldu.

2) Borç tavanı anlaşması  : Bütün mali uçurum önleme çalışmalarının yanısıra  borç tavanı konusu  hala  ortada. A.B.D'nin borcu  16.4  trilyon dolar. Şubat'da borç tavanına ulaşılacak. Geithner geçen hafta Hazine'nin muhasebi uygulamalarla bunu önleyeceğini açıklamıştı.

Diğer uzlaşılan konular ;

-  Miras yoluyla kalan emlak  üstündeki vergiler % 35'den % 40 'a çıkıyor.

-- İşsizlik  2 milyon kişi için 1 yıl daha uzayacak.

-- Asgari  vergi  enflasyona göre ayarlanacak.

-- Çocuk bakımı, okul harçları, araştırma  ve geliştirme vergileri yenilenecek.

Maaş bordro vergileri  artacak

Anlaşmaya rağmen iki parti arasında devam edecek  maaş bordrolarındaki vergi  yüzünden Amerika'lılar  maaşlarında azalma görecek. 2011'de geçici olarak  % 6.2'den % 4.2'ye  indirilen vergi  ( maliyeti yıllık $120 milyar ) geçen Pazartesi  süresini doldurdu.

Artık bundan sonra Demokratlarla Cumhuriyetçiler arasında devam edecek  kavga  konuları  ;  bütçe üzerinde uzlaşma ve borç tavanı. Herşeye rağmen bu son durum geçen haftaya nazaran çok daha pozitif. Fakat yukarıda değindiğim Şubat  riskine karşı hazırlıklı olmak gerekiyor.

Yılın başında risk iştahı tekrar  alevlenmiş bir piyasa bulacağız. Yen ve US  Doları  zayıflığını koruyacak. Altın 1680-1700 aralığına ilk etapta çıkacak. Avrupa piyasaları  yükselişle başlayacak. Hemen hemen geçen yılı  hatırlarsak  benzer tabloyu göreceğiz. Hem emtia hem Avrupa  para birimleri bu  risk iştahından nasibini alacak.

Bol kazançlar,