GMT+2 İstanbul

Japonya Merkez Bankası şaşırtmadı

22 Ocak 2013 Kategori : Haberler

Japonya Merkez Bankası şaşırtmadı

Japonya Merkez Bankası faizleri değiştirmedi ; % 2 enflasyon hedefini onayladı.

Japonya Merkez Bankası günlerdir beklenilen kararını açıkladı. % 2 enflasyon, Ocak 2014'den itibaren sonu açık ek varlık alımı ve deflasyonla savaşa devam edileceği belirtildi. Mevcut varlık alım programı devam ediyor. Bu program tamamlandıktan sonra 2014 başında yeni program ve method açıklanacak.  Bu programda  vade sonu belirtilmeyecek ve aylık yaklaşık JYP 13 trilyon alım yapılacak.  Toplam varlık alımı yaklaşık olarak  JYP 10 trilyon artacağı tahmin ediliyor.

Piyasa aslında hemen başlayacak yeni bono alım programı bekliyordu. Bu olmayınca karar açıklandıktan az bir süre sonra  Yen değer kazanmaya başladı. USD/JYP kritik seviye olan 90 civarında gezinirken açıklamalardan sonra 88.85'e düştü. Sabah saatlerinde  89.30. EUR/YEN'de 120 seviyesine çıkıp açıklamadan sonra  119.20'ye gerilemiş durumda. Kararlar günlerdir piyasa tarafından zaten fiyatlanmıştı.

Parlementonun üst bölümü ( upper house ) için seçimler Temmuz'da. Mevcut koalisyon 3'te 2 çoğunluğa sahip. Bu da üst parlamentoyu göz ardı edebilmelerine neden oluyor. Liberal Demokrat Partisi gücünü daha artırmak istiyor. Bunun da yolunun ekonomiden geçtiğini görüyor.

Bu kararlardan sonra Japonya Merkez Bankası'nın bağımsızlığına oldukça gölge düştüğünü görüyoruz.

Japonya ekonomisi şu anda oldukça zayıf konumda. İhracaatda ve endüstriyel üretimde düşüş sürüyor. İş yatırımları toplamda zayıf görünmeye devam ediyor.

EUR/JYP  http://pararehberim.com/2013/01/eurjyp-haftalik/