GMT+2 İstanbul

İyimserlik devam ediyor

25 Ocak 2013 Kategori : Haberler

İyimserlik devam ediyor

Güne IMF'in dünya büyüme hedeflerini düşürmesiyle satış baskısıyla başlayan piyasalar sabah saatlerinde beklentilerin altında çıkan Fransız PMI ile destek seviyelerine kadar geri çekildi. 42.9 olarak açıklanan veride tahminler 45.1 önceki 44.6 gösteriyordu.

EUR/USD 1.3285  desteğine kadar geri çekilmişken Alman PMI verisi  48.8 ile beklentilerden oldukça iyi geldi.  Beklentiler 46.8 önceki 46 olduğu için  piyasa adeta çoştu. EUR/USD  1.3280  seviyesinden başladığı çıkışına devam etti  ve 1.3350 seviyesine çıktı. Öğleden sonra  A.B.D'den gelen işsizlik verisiyle yükseliş hızlandı ve akşam saatleri  EUR/USD 1.3390 seviyesine geldikten sonra 1.3370 seviyesine gevşedi. Günü bu seviyelerde kapatan EUR/USD  gözünü tekrar 1.3400 üstüne dikti. İspanya'da 4.çeyrekte işsizlik % 26.02'ya ulaştı ( yaklaşık 6 milyon kişi) .

Ocak ayına ait Almanya ve Euro Bölgesi imalat ve Hizmet PMI ( Satın alma müdürleri Endeksi) verileri beklenenden iyi çıkınca EUR  US dolara karşı ve Japon Yeni'ne karşı  değer kazandı. Ayrıca A.B.D işsizlik başvurularında son beş yılın en düşük seviyesine inilmesi ve Çin ve A.B.D imalat aktivitesinde genişleme piyasa algısını çok olumlu etkiledi. İşsizlik 2007 Aralık ayındaki aynı seviyeye gelmesi piyasayı çok şaşırttı. S&P500  bugün 1500  görerek yine bir rekor kırdı. En son bu seviyeler 2007'de görülmüş.  Önceki gün Apple hisselerinin çöküşüyle moralleri bozulan Wall Street bugün Netflix'in son çeyrekte beklentilerin çok üstünde kar açıklaması ile morallendi.

Japon Ekonomi Bakanı Yasutoshi Nishimura 'nın açıklamalarıyla Japon Yeni US dolara karşı değer kaybetmeye tekrar başladı. Bakan Yen'deki düşüşün henüz bitmediğini söyledi. Bakan 100 seviyesinin problem olmadığını belirtmesiyle USD/JPY 90.00 üstüne atladı ve böylece 2010 Haziran'ından beri en yüksek seviyeye çıkmış oldu. Yeni Başbakan Abe'nin Merkez Bankası ile ilgili kanunu değiştirmeye çalışacağı öngörüler arasında arasında. Bu bilgiyi seçimlerden önce özellikle vurgulamıştık. Sabaha karşı Japonya'da tüketici fiyatları açıklandı. Çekirdek beklentilere paralel yıllık % -.5  açıklanırken önceki veri % -0.6 gerçekleşmişti. Bu veriye bakınca Japonya'nın % 2 enflasyon hedefinin kolay olmadığını ve uzun bir yolu olduğunu görüyoruz.

Kur savaşlarında başka bir cephede Pound'da. US Dolara karşı 1.0576  seviyesinde ve  gevşeme devam ediyor. Başbakan'ın Euro Bölgesinden çıkmak için referanduma başvuracağını söylemesinin yankıları sürüyor. Böyle bir referandumun 2017'de olabileceğini unutmayalım. İşsizlik verisinin olumlu açıklanmasına rağmen  kan kaybı devam ediyor. Pound'un bir rezerv para olmaması volatilitiyi artıran bir faktör olduğunu söylemekte fayda var. Bugün açıklanacak   son çeyrek (GDP) büyüme oranı büyük önem taşıyor. İngiltere'nin kredi notunun düşürülme riskini fiyatlayan piyasalar şimdi bu veriyi merakla bekliyor. Sert hareketler görebiliriz. Pound  US dolara ve Euro'ua karşı değer kaybı sürerken Yen'e karşı değer kazanmaya devam ediyor. Sabah saatlerinde direnç olan 142.70 seviyesini  artık destek yaptığını görüyoruz. Dün pararehberim "Trade Planı" uygulayanlar  kazançlı çıktılar.

Avustralya Doları   US dolara karşı  değer kaybına devam ediyor. Beklenenden daha iyi gelen Çin PMI verisi bir süre AUD'u tuttu. Ancak sonra Çin piyasası sallanmaya başlayınca, gevşeme hız kazandı. Benzer hareket NZD'de de yaşandı. Ancak AUD'daki sarsıntı daha fazla oldu. AUD/NZD 1.24'lere düştü. 1.05580 seviyelerinden başlayan düzeltme 1.04460 seviyelerine sürdü. Avustralya ekonomisi hakkındaki olumsuz düşünceler satış baskısını artırıyor.İki gün önce açıklanan tüketici fiyatları (CPI) çeyrek bazda % 0.4 beklentiye karşın sadece % 0.2 artması yatırımcıların morallerini bozmaya yetti. Bir önceki veri % 1.4'dü.

AUD cross'larıyla detaylı analiz ve  yatırım planları üye bölümündedir.

Bugün Almanya IFO İş Ortamı Endeksi (Business Climate ), İngiltere 4. çeyrek büyümesi ve A.B.D  yeni ev satışları bugün takip edilmesi gereken önemli ekonomik veriler.