GMT+2 İstanbul

Optimism yükseliyor

17 Ocak 2013 Kategori : Haberler

Optimism yükseliyor

Başarılı İspanya bono ihalesinden sonra Euro dün görülen tutukluğunu üstünden attı. 1.3250 seviyesinden yönünü tekrar yukarı çevirdi ve 1.3383'e dayandı.

İspanya ihalede maksimum hedef  € 4.5 milyr. bono satıldı. 5 yıllık bonolar geçen hafta 3.99 ile satılırken bugün 3.77'den alıcı bulması piyasayı canlandırdı. Uzun vadede ( 2041 ) % 5.696 ile borçlanıldı. İspanya'nın bu yıl borçlanma hedefi € 121.3 milyr. . Bu gün gerçekleşen bu ihaleden sonra piyasaya büyük bir güven gelmiş oldu.

Bu gün yaşananlar son Draghi konuşmasında anlatıldığı gibi iyileşen güven  ortamını  gözler önüne serdi. Bu gün ECB 'nin aylık aylık Bülteninde konjukturel göstergelerin stabilize olduğu ve finansal piyasalarda güvenin önemli ölçüde iyileştiğine yer verildi.  "2013 sonuna doğru yavaş yavaş büyümenin başlaması gerekir". Ayrıca" dinamik ve rekabetçi bir ekonomiye ulaşabilmek için yapısal reformaların hızla uygulanması gerekmektedir".

Bu hafta ülkelerden kendi para birimlerini düşürmek için birbiri ardına gelen açıklamalar şahit olduk. Yen'in Euro'ya karşı bu kadar hızlı değer kaybetmesi  Almanya auto ihracatını oldukça etkileyen bir düzeye geldi. Daha iki hafta önce Japonya ESM bonoları alacağına söz vermişti. Ama şimdi uyguladığı kur politikası Avrupa tarafından hiç de tasvip edilmiyor.

FED'in Bej Book'daki açıklamasına göre A.B.D'de ekonomik aktivitenin genişlediğini,  iş gücü piyasasının değişmezken ölçülü bir büyümenin yaşandığını belirtti. Avrupa'da ya da savunma sanayinde  iş yapan firmaların firmaların işe alım planlarında çok dikkatli davrandığını bunun yanında tüketici harcamalarında ve emlak sektöründe iyi gelişmeler görüldüğü belirtildi. Rapora göre imalat sektörü karışık görünüm içinde. Sandy kasırgasının ani etkisiyle New York ve Philadelphia'nın tepki verdiğine yer verildi.

Philadelphia Federal endeksi ( orta - Atlantic bölgesinin imalatını ölçer) Aralık'ta 4.6 olan imalat aktivitesi Ocak'ta  -5.8'e düştü.  Beklenti 5.8 artacağı yönündeydi. o altındaki veriler daralmaya, üstündekiler genişlemeye  işaret eder.

A.B.D konut başlangıçları Aralık'ta % 12.1'e yükselerek Haziran 2008'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. İzinler ise % 0.3 artarak 903,000 adede yükseldi.

İşsizlik başvuruları geçen hafta 335,000'e düştü. Bir önceki hafta 372,000 adede revize edilmişti. Bu veride Ocak 2008'den bu yana görülen en düşük seviye.

Wall Street'de bilançolar açıklanmaya devam ediyor . Citigroup bugün 4. çeyrekte hisse başına 69 cents kar açıkladı. Analistlerin tahmini 96 cent'di. $18.8 milyr tahmini gelirlere karşın $18.7 milyr'da kaldı. Bank of America net gelir olarak $700 mily. açıklarken 2011'de aynı dönem $2 milyar açıklamıştı. Ebay 4. çeyrek karını açıkladı hisse başına 70 cent tahminlerin 1 penny üstünde. Goldman Sachs hisse başına $5.60 kazandı. 2011'de $1.84 olan aynı dönem sonucu oldukça olumlu bulundu. J.P. Morgan Chase Wall Street tahminlerini aşarak hisse başına $1.35 kar açıkladı.

Bu sonuçlara bakınca S&P 500'ün bugün 1480 seviyesine çıkmasını normal karşılamak lazım. Altın 1697 seviyelerine kadar yükselirken, AUD/USD 1.0555 seviyesinde ve sabaha doğru açıklanacak Çin verilerini bekliyor. Yen gün boyu zayıf seyrine devam ederken USD/JYP gece saatlerinde psikolojik sınırı 90'ı geçti. EUR/JYP 120.57 rekor seviye ye çıktı. AUD/JYP uzun yıllardan sonra 94.75'e dayandı.

Çin GDP ,Çin Endüstriyel üretim, perakende satışları, yapı harcamaları,  konut fiyatları  saat 04:00'de açıklanacak. http://pararehberim.com/  ön sayfadan takip edebilirsiniz.

Yarın ayrıca GBP  yakın takipte olması gerekiyor. Zira son günlerde çok zayıflayan GBP/USD ( 1.5960 görüldü ) yarın açıklanacak perakende verisiyle kritik bir gün yaşayacak.  Trend dönüşüm  eşiğindeyiz.

 

Bol kazançlar