GMT+2 İstanbul

GBP Düşüş devam ediyor.

22 Ocak 2013 Kategori : Haberler

GBP Düşüş devam ediyor.

GBP: Düşüş devam ediyor

Son yedi gündür GBP düşüyor. Özellikle  A.B.D doları karşısında oldukça değer kaybetti. Bu kadar düşüş beklenmiyordu. Diğer yandan veri olarak sadece Rightmove Konut fiyat endeksi yayınlandı ve Ocak'ya % 0.2 artış  açıklandı. Bu sonuç Londra'da son beş yılın en yüksek seviyesi anlamına geliyor. Bu veriye paralel FTSE  yukarı tırmanışını devam ettirdi. Bu sonuç konut piyasasında düşüşün durduğu ve artık bir stabilizasyona gelindiği anlamına geliyor.

Şimdi sırada bugün özel sektör net borçlanması ve CBI endüstriyel eğilim emirleri  (  İngiliz Endüstri Konfederasyonu (CBI) Endüstriyel Eğilim Emirleri yurt içi imalatçılar ile yapılan yeni satın alım siparişlerinin değerini belirler ) verisi açıklanacak .

Yarın " alacaklı sayım değişimi" (  Son ay içerisinde işsizlik ile ilişkili yararlardan hak iddia eden insanların seviyesindeki değişimi belirler ) ve Merkez Bankası (BOE) toplantı kayıtları var.  İşte toplantı notlarında 4. çeyrek GDP  (GSMH) hakkında olası olumsuz görüş ve beklentiler fiyatı baskı altında tutmaya yetiyor. 1.6378 seviyesinden başlayan düşüş devam ediyor. Sabah saatlerinde 1.5817  civarında seyir devam ediyordu. 2010'da 1.4228'den başlayan çıkış dalgası 1.6740 seviyesine çıktıktan sonra başlayan düzeltme  dalgasında tepeler daha aşağıda oluşmaya devam ederken  tabanlarda yükseliyor ve bir üçgen içinde hareket devam ediyor.

Geçen hafta perakende satışların hiç artmadığını gördük ve tüketimdeki bu zayıflığın GDP'ye olumsuz etkisini öngörmek gerekiyor. Zayıf tüketim Merkez Bankasını başka kararlar almaya itebilir. Geçmişteki önemli destek 1.60 artık bir direnç.