GMT+2 İstanbul

FED notlarında süpriz piyasaları bozdu

03 Ocak 2013 Kategori : Haberler

FED notlarında süpriz piyasaları bozdu

Merkez bankası içinde riskler içerdiği  kaygısına rağmen ,FED gelecek aylarda ekonomik büyümeyi canlandırmak için bono almaya devam edecek.

Toplantı  notlarına göre 2007-2009  arasında $ 2.9 trilyonluk bilançonun daha da büyütülmesi  üyeler arasında suskunlukla karşılanıyor. Birkaç üyenin düşüncesine göre alımları  2013 sonunda  ya yavaşlamak veya durdurmak gerekiyor. Aralık'ta yapılan açıklamaya göre  aylık alımlar $ 40 milyarı mortgage a dayalı  ve $ 45 milyarı da  hazine kağıtlarından oluşuyor.

Bu görüşe karşı diğer üyelerde daha fazla bir genişleme paketi uygulanmasını desteklerken zaman dilimi için net bir süre vermiyorlar.

A.B.D ekonomisi üçüncü çeyrekte  % 3.1  büyürken son çeyrekte ancak % 1' in hafif 'üstünde büyüyeceğini tahmin ediyorlar. Son açıklanan veriye göre Aralık'ta 215,000 yeni özel sektör işi  eklenmiş.

Fed'in mevcut varlık alım programı Eylül'de başladı ve iş gücü piyasası bariz bir şekilde düzelene kadar her ay $40 milyar mortgage a dayalı bono alımı sürecekti. Aralık'ta FED her ay  tutuğu hazine kağıtlarını $ 45 milyar dolara çıkaracağını,  vadesi yaklaşanları satarak uzun vadelilerle  değiştireceğini  ve böylece toplam portfolyonun değişmeyeceğini açıklamıştı.

Faizlerde yaptığı gibi  bir eşik  anons etmemeyi  uygun gördü. Bu davranışın nedeni; Fed gidişatın ne şekilde olacağından emin değildi  ve değişebilecek şartlara göre esnek kalmak istedi.

Fed notlarının basına yansımasından itibaren  altın 1692 seviyesinden 1660'a, EUR/USD  1.3050'ye, AUD/USD  1.0455'e , GBP/USD 1.6095'e  hızla indi.

Cuma günü Tarım Dışı istihdam verisi  bu düzeltmenin üstüne nasıl  bir  ivme getirecek  göreceğiz.

Bol kazançlar