GMT+2 İstanbul

ECB – “faiz indirimi yok”

10 Ocak 2013 Kategori : Haberler

ECB – “faiz indirimi yok”

Bugün ECB' nin yaptığı açıklamaya göre gösterge faizi % 0.75'de kaldı. Daralmaya giden bir ekonomi için oldukça pozitif bir yaklaşımda olan Avrupa Merkez Bankası Başkanı  Draghi, 2013'te ekonominin gelişmesi gerektiğini düşündüğünü belirtti. Draghi son zamanlarda  Euro Bölgesine ilişkin pozitif gelişmeleri, dengeye ulaşan ekonomik göstergeleri listeledi. En önemlisi finansal piyasalardaki güven artışına dikkat çekti. Cari açık dengesizliğindeki azalma  ve  Target 2 hesabındaki ( balansındaki ) düşüşü ve banka kredi geri dönüşlerindeki  gelişmeyi örnek gösterdi.

Draghi'nin verdiği mesajları bir araya topladığımızda aşağıdaki tespitleri yapabiliriz.

  • Önümüzdeki aylarda yeni bir ek destek programı yapılandırılmayacak.
  • Fiyat dengesi her zaman olduğu gibi en üst sıradaki öncelikleri
  • Euro'nun değerlenmesine ve bunu işgücü piyasalarına etkisine karşı devrede bir plan yok.
  • OMT'nin yan etkilerine karşı bir plana yer verilmedi. Draghi bunun yönetim konseyinin değerlenmesine bağlı olduğunu belirtti.
  • İrlanda bono arzından sonra OMT'ye katılma hakkı kazanmadı. Bu soruya cevap vermekten kaçındı.

Draghi'nin konuşmasında bahsettiği ekonomik gelişmeler hala reel ekonomiye ulaşamadı ve bunun nasıl olacağı hakkında net bir resim ortada yok. Draghi  yeni bir destek paketi olacağına dair bir ipucu vermedi. Halbuki Aralık'ta  bazı üyeler faiz indirimini  tercih etmişlerdi. Bu gün açıklanan karara  göre  karar oy birliği ile alınmış. Bunun yanısıra Draghi  faiz kesinti konusunda görüşüldüğünü dahi teyit etmedi.

Bütün bunları bir araya getirince 2013'ün ilk altı ayında bir fazi indirimi yapılmayabileceği görüşü ağırlık kazandı.

Bol kazançlar,