GMT+2 İstanbul

BOE faizi aynı bıraktı

10 Ocak 2013 Kategori : Haberler

BOE faizi aynı bıraktı

İngiltere Merkez Bankası ( BOE) iki günlük toplantısının ardından faiz değişimine gitmedi ve parasal politikalarında bir değişim açıklamadı. Buna göre 2009'dan bu yana geçerli olan gösterge faiz % 0.50 ve varlık alım program limiti 375 mily. da  ( yaklaşık $ 600.8 mily.) korunmuş oldu. Kurallara  göre politika değişimi olmadığında, BOE  kararına gerekçe göstermek için bir açıklama yapmıyor. Buna göre toplantı notları 23 Ocak'da açıklanacak.

BOE yetkilileri 2013 enflasyonun % 2 hedeflerinin üstünde seyredeceğini tahmin ediyorlar. 2012' nin son aylarında yayınlanan iş ortamı anketleri ve ekonomik veriler İngiltere ekonominin son üç ayda daralmaya gittiğini ve yeni yılın ilk aylarında büyümede zorlanacağı kanaatini doğurdu. İngiltere'de durgunluk üst üste iki çeyrek dönemde GDP' nin küçülmesi olarak tanımlanıyor. Genel olarak ekonomistlerin tahmini İngiltere ekonomisinin 2012'de % 1 küçülmeye gideceği yönünde.  203'de ise tahminler % 1.1  büyüyeceği  şeklinde. İlk resmi  GDP tahmininin 25 Ocak'ta açıklanacağı bildirildi.

İngiltere Merkez Bankasının politika kararını açıklamadan önce GBP/USD düştüğü 1.60 psikolojik seviyesinden yukarı tepki verdi. Akşam saatlerinde 1.6160 seviyeleri test edildi.

Yarın imalat ve endüstri üretim verileri açıklanacak.