GMT+2 İstanbul

Piyasalar gerildi; riskler artıyor

10 Ekim 2012 Kategori : Haberler

Piyasalar gerildi; riskler artıyor

Avrupa piyasalarını yine stres bastı. Birçok konuda yapılan spekülasyon tedirginliği körükledi. Bu spekülasyonlar şu şekilde sıralanabilir :

İspanya kurtama şartlarını kabul etmek istemiyor. Yerel seçimler ay sonunda . Seçimler yapılmadan hükümet halktan daha büyük tepki almaktan çekiniyor. Böylece İspanya beklentisi uzuyor. Sabırlar azalıyor.

Yunanistan kreditörleri geri ödeme konusunda mutabık değiller.

İspanyol 10 yıllık faizleri 30 baz puan yukarıda seyrediyor.

Amerika'da mali uçuruma zaman azalıyor. Artık gözler seçimlerde. Bundan önce hiçbir şey yapılmayacağı düşünülüyor. Ekim ayının borslara için kötü bir ay olduğu düşünüldüğünde S&P 500 için geri çekilme bekleniyor. Özellikle bu yıl şirketlerin toplam karında % 1.7 azalma bekleniyor. Yani 1400'lere doğru bir gevşeme yaşanabilir. Şon birkaç günde 1460 seviyesinden 1430'lara gevşedi. Geçen hafta Cuma günü başlayan  zayıflama devam ediyor. Dün Alcoa açıklandı ve beklenildiği gibi karda azalma görüldü.

Bu gelişmeler yaşanırken Almanya'ya paralar akmaya devam ediyor. IMF açıklamaları dünyadaki yavaşlamayı yine gözler önüne serdi. Çin ve İngiltere dahil birçok ülkede büyüme tahminleri düşüyor.

İtalya’da Gayri Safi Yurtiçi Hasıla yıllık bazda -%2.6 olarak açıklandı. Çeyreklik bazda ise -%0.8 oldu.  İtalya önümüzdeki sene için planladığı KDV  artışı konusunda henüz karar alamadı.

Dün sabah Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin konuşması sırasında sert düşen parite günün geri kalanında da satıcılı bir seyir izledi ve günü 1.2864 desteğine yakın bir yerde kapattı. 1.2864 desteği aynı zamanda 200 günlük hareketli ortalamasına da denk geldiği için önemli bir destek seviyesi. Bugün bu desteğin altında kapanış olursa düşüş hareketi bir trend oluşturabilir. Fiyatlar için bir sonraki önemli destek seviyesi 1.2705. Tepki alımlarının gelmesi durumunda ise direnç noktaları sırasıyla 1.2973 ve 1.3060 olarak izlenebilir.