GMT+2 İstanbul

İspanya riskli krediler büyüyor

18 Ekim 2012 Kategori : Haberler

İspanya riskli krediler büyüyor

Ağustos'da İspanyol Bankalarındaki "şüpheli alacaklar" yeni bir rekora ulaştı.  Şüpheli alacak bölgesine giren krediler Temmuz'dan Ağustos'da 5.3 milyar EU artırarak  ($7 milyar) toplam riskli tutar  € 178 milyar  ulaştı.

Avrupa Birliği ile Haziran'da anlaşıldığı gibi İspanyol kredi verenler  €100  ilk fon dilimini almaya hazırlanıyor, bunun sonucu beklenildiği gibi tam anlamıyla kurtarılma ( bailout ).

Emlak sektöründe yıllarca dikkatsizce saçılan krediler bankaların bilançolarında  "toksik  emlak varlıkları" yarattı. Ama artık  bilonçoları  ciddi etkileyecek düzeye geldi. Bu nedenle İspanya tüm toksik varlıkları çöpe atacak bir "yapay-kötü banka" kurmaya diğer bankaları yeniden sermayelendirmeye ve kredi yollarını açmaya çalışıyor. Böylece  gerçek ve tüzel kişilere kredi yolları açılacak ve zaten ciddi harcama kısıntıları planı uygulayan ülkede bu sayede biraz nefes alınacak.

Zaten işsizlikle boğuşan İspanyol halkının borçlarını ödeyemeyecek durumda olduğu çok aşikar. İş dünyası bırakın yatırım yapmayı işini çevirecek nakit akışını bulamıyor. Bu nedenle bu operasyonun doğru bir biçimde yürütülmesi çok önem taşıyor.

Bankinter  ilk 9 aylık bilançoları açıklayınca Haziran'da % 3.9 olan şüpheli alacakların % 4'e yükseldiği görüldü. Kurulacak olan "Kötü Banka " ( Bad Bank)  € 90 mily. varlık tutabilecek şekilde tasarlandığı belirtiliyor. Hala bilinmeyen konulardan biri bu bankaya hangi varlıkların hangi fiyatla aktarılacağı. Gerçek resim henüz ortaya çıkmamış durumda. Kaım ayında 19-26 tarihleri arasında bu belirlenecek. Bu tarihlerde bizim "bailout" başvurusunun tarihleri hakkında biraz daha vakit olabileceğini düşündürüyor.