GMT+2 İstanbul

A.B.D’de perakende satışlarda canlanma

15 Ekim 2012 Kategori : Haberler

A.B.D’de perakende satışlarda canlanma

FX piyasası haftaya kaldığı yerden başlıyor. Dolar hala düşüş eğilimini koruyor. Bugün genel görünüm hafif pozitif. İvmeyi hareketlendirecek olay  A.B.D  perakende satışlar  az önce açıklandı ; Eylül % 1.1. Otomotiv hariç harcamalar tüm segmentlerde artmış görünüyor. Ağustos'da ise satışlar % 1.2  artmışdı .  Eylül satışlarındaki artışların önemli bir bölümü elektronik eşyalar ve elektrikli el aletlerinin olduğu görülüyor. Buna Iphone'da dahil.  Bu segmentde satışlar % 4.5 artmış durumda. Bu sonuç Cuma günü açıklanan Michigan Universitesi verisiyle pekişiyor. Tüketicide güven artmış ve bu da satışlara yansımış durumda. Bunu işsizlikte de görebiliyoruz. Obama geldiğinden bu yana ilk defa % 8 'in altına inmiş durumda.

Diğer yandan az önce açıklanan New York imalat endeksi beklenenden kötü geldi. % 6.2. Tahminler % 4.5 . Bir önceki % -10.4.  İhracat ve üretim/imalat hala sıkıntıda ve daralma devam ediyor. Bu kötü veriye rağmen  Boston Consulting Group tarafından yapılan araştırmada A.B.D üretimde  ipleri eline almaya başlıyor. Rapor özetle 2015'de imalat dengelerin değişeceğini ve  A.B.D'nin önemli bir maliyet avantajı yakalayacağını tahmin ediyor. Çin'de az da olsa maliyet avantajı kaybı var.

A.B.D  ekonomisi  hakkında geriye kalan verilerin açıklanmasıyla Dolar için daha net bir tablo ortaya çıkacağını umuyorum :

Ekim 16 : Tüketici fiyatları  , çekirdek enflasyon, endüstriyel üretim, konut  yapım endeksi

Ekim 17: Yeni ev satışları

Ekim 18 : Haftalık işsizlik başvuruları, öncü göstergeler,  Philly  Fed

Ekim 19 : Mevcut ev satışları

Bu verilerin yanı sıra haftanın en önemli olayı Avrupa'da. Tüm dikkatler EU Ekonomik Zirve'den çıkacak haberlere odaklanmış durumda olacak. Bundan sonraki diğer önemli ekonomik olay A.B.D ev satışları ve işsizlik başvuruları.