GMT+2 İstanbul

Piyasaları yine stres bastı

10 Ekim 2012 Kategori : Haberler

Piyasaları yine stres bastı

Dün IMF  global GDP tahmini  düşürdü. 2012'de 3.5'dan % 3.3'e . 2013 için ise %3.9'dan 3.6'ya . Temmuz'da bu tahmin 2012 için 3.5, 2013 için 3.9'du. IMF aynı zamanda büyümenin % 2 altına dahi düşebileceğini belirtmesi geniş yankı yaptı. Çin büyümesi 2012'de 7.8'e ve 2013 içinse % 8.2'ye indirildi.

Eurozone ekonomi kurmaylarının toplantısında İspanya ve Yunanistan için hiç bir şey çıkmadı. Bu da yatırımcıların moralini bozdu. Yatırımcıların aklındaki en önemli 3 sorun şu şekilde sıralanıyor :

- Eurozone Bankalar Birliği

- İspanya'nın Bankalarının kurtarılması ( yeni sermayelendirme )

- Yunanistan ek yardım paketi verilecek mi ?

Bankalar Birliği olmadan İspanyol Bankalarının direkt sermayelendirilmesi işi çıkmaza giriyor. Bunun yanısıra  Ekim sonuna doğru yapılacak İspanya  yerel seçimleri sonuçlana kadar İspanya'nın kurtarılma planına başvurmayacağı netleşti. Böyle bir siyasi riski hükümet almak istemiyor. Dolaysısıyla problemler hala masada olunca İspanyol fazileri tansiyonu artırıyor.

Pazarlıklar Yunanistan için devam ediyor. 13.5 milyar Euro ek bütçe kesintisi gerekiyor ki Yunanistan ek fon alabilsin. Merkel  Yunanistan'a destek verdiğini gösteren beyanatlar verdi. Merkel ayrıca Yunanistan'ın Avrupa Yatırım Bankası fonlarına ulaşması için çaba harcayacaklarını belirtirken henüz reform sürecinin bitmediğini yeni bir yardım diliminin bu problemleri çözmeyeceğini söyledi.

Mario Draghi Avrupa Parlementosundaki konuşmasından sonra Euro tüm birimlere karşı değer yitirdi. Konuşmasında öne çıkan konular ; finansal piyasalardaki aşağıya dönük görünümle Avrupa karşı karşıya. Finansal instabilite devam ediyor. Bazı konularda son bir kaç ayda iyileşme gözlenmesine rağmen hala gidecek çok yol var.

Çin PMI üretim/imalat verisi gösterdi ki sektöründe iki ay üst üste daralma devam ediyor. Asya piyasalar bugün 3. gününde düşüşe devam ediyor. Vadeliler düşüşte US dolar çıkışta. Petrol 91.98.