GMT+2 İstanbul

İngiltere’de ekonomik veriler bozuluyor

09 Ekim 2012 Kategori : Haberler

İngiltere’de ekonomik veriler bozuluyor

İngiltere'de dün açıklanan veriler olumsuzdu.

İmalat üretimi ( aylık )             :  % -1.1               tahmin     % -0.6             önceki  % 3.1

Ticaret Dengesi                           :  -9.8 milyar    tahmin    - 8.5 milyar    önceki  % 7.3

Endüstriyel üretim yıllık        :  -1.2                   tahmin     -1.1                    önceki  % 0.8

GDP ( NIESR) projeksiyon    % 0.8                                                                   önceki   % 0.1

 

Bu veriler kötü gidişatı gözö nüne sererken IMF raporu basına açıklanmaya başlamıştı. IMF'in son raporuna göre bütçe açığını düşürmek ve ekonomiyi tekrar ateşlemek için İngiltere mevcut planı uygulamaya devam etmeli. Ancak IMF  ekonomideki zayıflık devam etmesi durumunda asıl planın yanında B planında olması gerektiği belirtildi.  Tokyo'da yapılan Dünya Bankası ve IMF toplantısından sonra IMF,  İngiltere'nin büyüme tahminini % 0.2'den % -0.4'e  indirdi. Bu çok önemli projeksiyonun uzantıları GBP mevcut seviyesine de oldukça etki edeceğini düşünüyorum. Bunun ilk emarelerini dün yaşadık.( http://pararehberim.com/2012/10/gbpusd-gunluk-bulten-10-10-2012/)

Cameron ise yaptığı açıklamalarda ek plan yerine asıl planın tam uygulanması için silindirlerin tam açılması gerektiğini belirtti. En kötü şeyin krizdeyken daha fazla harcamak ve borçlanmak olduğunu bu krizden borçlanarak çıkılamayacağını belirtti. Plan B'nin borçlanma üstüne kurulduğunu , halbuki işlerinin kolları sıvayarak yeni iş kurmak büyütmek için yapılması gerekenleri yapmak olduğunu savundu. Hükümetin şirketler için her türlü yardımı yapmaya çalıştığını rekabet gücünü artırmak için şirket yüksek vergilerinin bu nedenle indirildiğini belirtti.

Cameron'un bu açıklamaları IMF sözcüsü tarafından da desteklendi. Ancak, bu hafta yapılan bu değerlendirmeler  İngiltere'nin ekonomik sorunlarının da hiç  kolay olmadığını gösterdi ve pound oldukça sert fiyat hareketlerine maruz kaldı.

İngiltere''nin  £120 mily. bütçe açık hedefi aşılacağa benziyor. Bu sonuç borcun GDP'ye oranını gelecek yıllarda % 90 üstüne atacak. ( şu anda % 70) . Fitch açıklamaları ; " Mart 2012'den bu yana beklenenden daha zayıf büyüme İngiltere'nin  "AAA" notu üzerinde baskı yaratıyor.Bu sonuç not indirimi ihtimalini artırıyor.

GBP/USD'de 1.6000 desteğinin altına gelindi. Şu saatlerde oradan kurtulmaya çalışıyor. EUR/GBP'de düşüş  o kadar fazla olmadı, 0.8090'lar seviyesinden  0.8037'e  gevşedi. Pound Yen'e karşı da sert düşüşler gösterdi ve sabah saatlerinde 125.047'de .

Detaylı  analiz için siteye yüklü raporlara bakınız.