GMT+2 İstanbul

Çin’de duraklama sonuna gelindi

18 Ekim 2012 Kategori : Haberler

Çin’de duraklama sonuna gelindi

Amerika'dan sonra dünyanın 2. büyük ekonomisi Çin'de bugün açıklanan veriler 2009'dan bu yana en düşük 3. çeyrek büyümesini gerçekleştirdiğini gösterdi. Ancak Eylül ayı verisi ekonomideki bu duraksamanın sonuna gelindiğine dair umut verdi.

Global büyümenin en önemli ülkesi olan Çin'deki duraksama dünyadaki dengeleri bozuyor. Hafta başında Avustralya gibi ekonomileri nasıl etkilediğini anlatmıştık    ( http://pararehberim.com/2012/10/cin-gdp-aud-degerini-cok-etkiler/    )  Nitekim bugünkü fiyat hareketlerinden bunu net bir biçimde görebiliyoruz.

Global ekonomideki problemler finansal kriz Çin ihracatını olumsuz etkilerken iç piyasadaki enflasyon, emlak, arsa fiyatları gibi farklı parametrelere ve sektörlere olumsuz etki yapıyor ve ülke büyümesini etkiliyor.

Ekonomi 3. çeyrekte geçen yıla oranla, tahminlere paralel  % 7.4  büyüdü. 2. çeyrekte büyüme % 7.6 büyümüştü. Eylül dışındaki bu veri dışında diğer veriler yılın son dönemi için  umut verdi. Endüstriyel üretim % 9.2 yükseldi ve perakende satışlar % 14.2 .

Sabit varlık yatırımlar da da 2011'de ik 9 ayda % 20 büyüme var. Bu nedenle  büyüme konusunda kaygılı olan yatırımcılar bu gelişmeden sonra daha cesaretli olacaklardır. Diğer yandan Çin otoriterilerinin  aldığı önlemlerin işe yaradığının da bir göstergesi olarak algılanıyor. Bunlardan en önemlileri kredi verilme koşullarının kolaylaştırılması  ve altyapı yatırımlarının teşvik edilmesi olmuştu. Haziran ve Temmuz'da 'da üst üste iki faiz indirimi  büyümeyi canlandırmak için yapılmıştı.

Bu gelişmelerden sonra ortaya çıkan tablo artık yıl sonuna kadar yeni bir canlandırma paketi veya faiz indirimi gelmeyeceği yönünde.