GMT+2 İstanbul

Çin GDP AUD değerini çok etkiler

17 Ekim 2012 Kategori : Haberler

Çin GDP AUD değerini çok etkiler

Çin GSMH  ( GDP )  18 Ekim'de açıklanacak ( bakınız  18 Ekim 0:400 ).  Çin GDP'si çeyrek  dönemlerde yayınlanıyor. Bu nedenle açıklanacak veri senenin tümü hakkında bir kaanat  geliştirmeye yardımcı oluyor. Avustralya  Çin'in  önemli bir partneri olduğu için Çin ekonomisi hakkında çıkan her haber AUD  değerinde anında etki ediyor.

Çin'in GSMH 'sı son 6 çeyrektir sürekli düşüyor. Son açıklanan veri son 3 yılın en kötüsü 7.6 ile tüm moralleri bozmuş ve piyasayı oldukça etkilemişti.  Bu nedenle bu aşağıya dönük trendin devam edeceği bekleniyor.

Diğer yandan Avustralya ekonomisi hakkında son dönemde yayınlanan veriler hep olumsuz gelmekte. Çin'den gelen ve madencilikten gelen olumsuz haberler  Ausie'yi oldukça yıprattı.  Nitekim RBA süpriz bir şekilde faiz oranını düşürdü. Bu olay piyasaları oldukça sarsmıştı. Fakat geçen hafta yayınlanan işsizlik verisinin tahmin edilenden çok daha iyi gelmesi ile süpriz yaşayan AUD  aniden değerlenmeye başladı. AUD/USD  1.0152'desteğinden başlayan çıkış şu sıralara 1.02932'de.

18 Ekim'de ki bu olay riskini ben almayacağım. Veri açıklandıktan sonra oluşan yöne göre pozisyon alacağım. Gelişmeleri twitter hesabından paylaşırım.