GMT+2 İstanbul

Avustralya ekonomisinde belirgin bozulma

03 Ekim 2012 Kategori : Haberler

Avustralya ekonomisinde  belirgin bozulma

Avustralya ekonomisinin performansı artık belirgin olarak yavaşlamaya başladı. Çin'den gelen son veriler ( PMI ) ve 6 aydır yavaşlayan üretim verileri Uzakdoğu'da yavaşlayan ekonomik aktivenin en önemli göstergesi. Avustralya gibi ekonomisi  emtialardan güç alan ülkelerde buna karşı önlem almaya başladı. Çin'in  emtia talebi düştükçe Avustralya bundan çok zarar görüyor.

Uzun yıllar  madencilik  Avustralya'nın itici gücü olmuştu. Ama artık  çok değerli seviyede olan Avustralya doları yüzünden önemli yatırımlar askıya alınmaya başladı . Bu gelişmeler ışığında dün faiz  oranlarını süpriz bir şekilde 25 baz puan geri çeken Merkez Bankası  (RBA) çok değerli hale gelen Avustralya Dolarını desteklemeye çalışıyor. Bu son 3 yılın en düşük faiz oranı.

Bu sabaha doğru yayınlanan  yeni ev satışları son 15 yılın en düşük Ağustos verisi. Bu veri faizlerin daha da düşmesine neden olabilecek bir gelişme.  Ardından yayınlanan ticaret açığı beklentinin çok ötesinde 0.70 mil. tahmine karşı 2.03 milyar açık var. Artık bu veriyle 1.0165  seviyelerini görmek süpriz olmaz.

AUD/USD  şu sıralar  1.02139 civarında seyrediyor.

Detaylı teknik analiz ve trade plan için  sitede  yüklü raporlara bakınız. Ayrıca  üyelere açık olan twitter hesabında AUD/ NZD  ve AUD/USD  pozisyonlarını anlık  takip edin.