GMT+2 İstanbul

Avrupa Göstergeleri stres içinde

24 Ekim 2012 Kategori : Haberler

Avrupa Göstergeleri stres içinde

Bugün açıklanan  Ekima  ayı  Euro  bölgesi PMI ve Alman Ifo  güven endeksi  yatırımcılara hayal kırıklığı yaşattı.  Bu veriler duraklamanın hala devam ettiğini  gösteriyor.   2013'de artık Euro Bölgesinin artıya geçip göstergelerin düzelmeye başlayacağını düşünenler  bunun kolay olmayacağını düşünmeye başladı. Özellikle  Almanya'nın tek başına göstergeleri çeviremeyeceği  ortaya çıkmaya başlıyor.

Euro Bölgesi öncü (flash) üretim PMI  Ekim'de 45.3'e düştü. Bir önceki ay 46.1 . Dağılıma baktığımızda hizmetler 46.1'den 46.2'ye yükseldi.  İmalat  PMI  yeni siparişler 43.5'den 43.1'e gevşedi.  İhtacat siparişlerinde 45.6'ya yükseliş var. Bir önceki veri 45.2 olarak gerçekleşmişti.

Alman  Ifo ( Ticari Beklentiler ) Ekim'de bir önceki ay göre değişmezken 93.2 açıklandı, tahmin 93.7  olmuştu.  "Anlık  değerlendirme" ( current assessment )  110.3'dan 107.3'e düştü. Sonuçta toplamda tahmin ve beklentilerden hafif aşağıda sonuçlar açıklandı.

Avrupa ekonomisinde  mali küçülme ve banka sektöründe  bilinen problemler yaşanırken  tüketim ve yatırımlarda  yavaşlık dikkat çekiyor. Piyasa algısı artık bu ortamdan çıkış kolay olmayacak ve hem kamu  hem özel sektörde büyümede çok zorluk çekilecek.

Çin ve A.B.D'de öncü göstergeleri  gelişim belirtileri gösteriyor. Ama herkesin en büyük müşterisi konumunda olan Avrupa'da düzelme gecikince global ekonomi deki problemler kolay düzelemiyor.

Almanya  ilk ( flash ) imalat PMI  47.4'den 45.7'ye inmesi  bügün piyasaları çok şaşırttı.  Hizmet sektörü  49.7'den 49.3'a düştü. İmalat  tarafında yeni siparişler   44.2'den 43.3'e düştü. İhracat  42.4'den  41'e indi.

Fransa'dan veriler karışık geldi. Ekim'de Fransa ( flash ) imalat  PMI 42.7'den  43.5'e çıktı. Yeni siparişlerde hemen hemen bir değişim yok  39.8'de.  Hizmet sektörü  PMI  45.0'den 46.2'ye çıktı. Konut sektöründe kaygı veren durum devam ediyor.

Verilerin açıklanmasıdan sonra EUR/USD  1.2920'lere kadar düşüş  gösterdi. Bu arada S&P500'de 1410 desteğinde tutunmaya çalışıyordu. Amerika'daki düşüş ile Avrupa'daki  arasında farklar var.  Amerika'da seçimlerin sonucu  piyasaları nasıl etkileyeceği tartışılırken  Bernanke'nin 2013'de yönetimde olmayacağını N.Y T  gazetesi yazınca  tedirginlik daha arttı. Yeni Amerikan Başkanı ve yeni FED Başkanı düşüncesi fazla belirsizlik içeriyor.

Diğer yandan şirketlerin hise başına karlılığında kötü süprizler gelmeye devam ediyor. Dow Jones  Dupont  haberleriyle düşüşe devam etti. Satışlarında % 9 düşüş gösteren Dupont  Amerika'da çalışanlarını işten çıkarmaya devam ediyor.  Bugün süpriz haber Facebook'dan geldi. Tahminlerden  çok daha iyi sonuçlar açıklaması  bir moral verdi.