GMT+2 İstanbul

Sterlin son dört ayın en yüksek seviyesinde

12 Eylül 2012 Kategori : Haberler

Sterlin son dört ayın en yüksek seviyesinde

Amerikan Tarım Dışı İstihdam verisinden sonra Sterlin dolara karşı son  4 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Bu veri yayınlandıktan sonra artık piyasalar Q3 programının devreye gireceğini kesin gözüyle bakmaya başladı. Özellike, İngiltere’de açıklanan imalat verisinin beklenenden çok daha iyi gelmesi pounda büyük bir ivme getirdi ve 1.60 seviyesinin önü açıldı. Ayrıca, BOE’nin para arzını büyütecek bir programı en az 2 ay daha açıklayamayacak olması Pound’un değerlenmesine neden oldu.

Dolara karşı böyle değeri artan Sterlin, Euro’ya karşıda tam tersi son iki ayın en düşük değerine indi. Draghi yeni bono alım programını açıkladıktan sonra Euro hızla değer kazanmaya başladı. Tüm Eurozone ülkeleriyle önemli ilişkileri olan İngiltere için büyük rahatlama geldi.

Pound Nisan ayın’da 1.6300 tepe noktasından 1.5280 seviyesine kadar soluksuz inmişti. Bu seviyeden başlayan düzeltme   1.5760 seviyelerinde tamamlanmış oldu ve yerini yeni bir çıkış dalgasına bıraktı.

Euro’ya karşı aynı başarıyı gösteremeyen pound değer yitirdi ve Euro 79.94 direncini bu sabah kırdı. 100-günlük h.o. 79.77’nin kırılışı bugün 0.80 ‘e ulaştırır.