GMT+2 İstanbul

Q3 ne kadar ve ne zaman ?

13 Eylül 2012 Kategori : Haberler

Q3  ne kadar ve ne zaman ?

Bugün açıklanacak FED  kararı piyasaları memnun edecek mi ? Piyasalar  nefesini tutmuş  kararı bekliyor.

Alternatifler arasında en çok üstünde durulanlar ;

Faizlerin uzun süre düşük seviyede tutulması : Zaten düşük olan faizlerin süresini uzatabilirler, hatta  tamamen ucu açık bırakıp tarih vermeyebilirler. "Bu koşullar düzelene kadar" şeklinde bir açıklama etkili olur.

Mortgage piyasası : Diğer bir alternatif konut piyasası. Mortgage piyasasına girip faiz  spreadleri  üzerine baskıyı artırabilirler. Bu piyasadaki faziler zaten düşüşte ancak bu hızlandırılabilir. Her ay bu piyasadan belirli bir miktar çekilebilir. Ne kadar alabilirler ne kadar süreyle bunu yapabilirler. Bunlar sonuca etki eden parametreler. Peki seçimden önce bu kadar kararlı bir program açıklanabilir mi ? Rommney yönetime gelirse Bernanke'nin değişeceği konuşuluyor.

Diğer yandan şirketlerin karara bakışı çok önemli. Yatırımın artırılması için şirketler neyi bekler? Eğer tarih  sonuna kadar  açık bırakılırsa ( open ended ) , hangi şirket hemen yatırım yapmak ister. Yatırım kararları ötelenmez mi ? Böylece durgunluktan çıkış süresi uzamaz mı ?  Bunlar hep cevap verilmesi gereken önemli sorular.

Amerikan ekonomisinin seçimlere girerken USA için çok önemli olan üç konusu var  :

Hisse Senedi piyasası: Şu ana kadar % 11 artış sağlandı. Bu piyasada olanlar halinden memnunlar. S&P500  1436 seviyesinde.

İşsizlik  : Obama yönetiminin en büyük sorunu. Krizin başında % 10'lara çıkmış işsizlik şimdi % 8 ler düzeyinde. Düzelme var ama yavaş.

İç ve Dış Borç : Ulusal borç $ 16 trilyona dayanmış bir ekonomi.( Fiscal  cliff ) Obama geldiğinden bu yana % 40 artış var.

İşte FED  bugün açıklayacağı yöntemlerle bu sorunları nasıl  çözecek ve piyasa buna ikna olacak mı ?

Bu tablo karşısında Q3 beklentileri  artık en üst düzeye çıktı. Reuters'in ekonomistler arasında yaptığı ankete göre  % Ağustos'da %60 olan Q3 beklentisi % 65'e çıktı.

US Dolar endeksi ( başlıca para birimlerinin toplamı sepet ) 4 aylık en düşük seviyesine indi. Bu sabah QE beklentileriyle  zayıflayan dolar 79.60 'dan  yukarı hafif tepki verdi. QE'nin anlamı para basmak ve doların değerini düşürmek olduğu için dolar hemen hemen tüm para birimlerine karşı değer kaybı yaşıyor.

Avrupa hisse senedi piyasası artık durup kararı beklerken, U.S vadeli hisseler % 1 gevşedi. Bugün düşük bir açılış bekleniyor. Bugün FED'in  kararı açıklandıktan sonra "söylentiyi al gerçekleşeni sat kuralı" devreye girebilir ve piyasalara satış gelebilir. Bu nedenle Forex piyasasında işlem yapanları çok dikkatli olmaya çağırıyorum. Ben her iki twitter hesabında da  aktif olacağım.Ancak öncelik üye hesabında. Volatilite böyle zamanlarda çok artar.