GMT+2 İstanbul

Piyasalar gerildi

26 Eylül 2012 Kategori : Haberler

Piyasalar gerildi

Gerek  Amerikan borsalarında tepe seviyelere ulaşılması gerek Eurozone'da görülen riskler nedeniyle piyasalarda kar realizasyonu yaşanmaya başladı. Bunu haftalık raporda  ve geçen hafta Cuma günü açtığımız pozisyonlarda ortaya koymuştum. Önce haftasonunda yapılan Merkel Hollande görüşmesinden bir anlaşma çıkmadığı görüldü. Hollande büyük bankaların durumuna dikkat çekerken Merkel Almanya'da farklı bir sistem olduğunu piyasanın küçük küçük bankalarla işlediğini  belirtti. Hollande ivedilikle çözüm istiyor, Merkel ise yavaşdan alıyor. Özellikle, Alman ekonomisi hakkında yayılan tedirginlik dün Merkel'in Draghi ile görüşmesinden sonra söylediği sözler tansiyonu artırdı. Merkel Alman ekonomisinin gelecekte belirsizliğini koruduğunu ve kurtarma fonunun bankaları doğrudan sermayelendirmesinin söz konusu olmadığını belirtti. Her fırsatda söylediği gibi daha güçlü bir kontrolün ve  birliğin olması gerektiğini belirtiyor. EUR/USD'da bu gelişmelerden oldukça etkilendi ve teknik olarak da beklediğimiz kar realizasyonu  başladı.

Haftalık raporda  (http://pararehberim.com/2012/09/ispanyada-gergin-hafta/   )  belirttiğim gibi yarın ve Cuma günü İspanya için gelişmeler yakından izlenecek. Henüz bir gelişme yok. Bu arada İspanya'daki sokak hareketleri ve protestolar ortamı daha geriyor. İspanya  yardım isteğini başvurmadan önce ECB'nin n kadar bono alım yapacağını bilmek istediğini belirtiyor. Tavuk yumurta hikayesi  bu güven ortamın sağlanmasının kolay olmadığını zaman alacağını belirtiyor.

Dün Amerika'dan gelen iyi haberlerin üzerine Fed ( Philadelphia ) yetkilisinin sert açıklamaları US dolarını değerlendirmeye başladı. FED'in açıkladığı programın işsizliği azaltmayacağı kanısı hakkında yapılan açıklamalar Amerika'da riskli varlıklara satış getirdi. Dolar endeksi 78.90 seviyesinden 79.80'a çıkmış durumda.

Avrupa'da da henüz ECB  bono alımına başlamadığı için riskli varlıklardan çıkış yaşanıyor.

1.3170 seviyelerinden başlayan geri çekilme düşen bir kanal içinde devam ediyor. 1.2860-70 seviyelerinde  bir tepki yaşanacağını tahmin ediyorum. 1.2840 altına inilirse  1.2820'deki  destekten alışların kuvvetini izlemek gerek.   Kademeli kapattığımız  satış pozisyonlarında  son  hedeflere gelmek üzereyiz.  Detaylı  emir ve  pozisyon  takibi için üyelere ait bölümdeki raporlara  ve twitlere bakınız.