GMT+2 İstanbul

İspanya’da gergin hafta

24 Eylül 2012 Kategori : Haberler

İspanya’da gergin hafta

İspanya içinde olduğu darboğazdan kurtulmak için yeni reformlar hazırlanırken harcama kesintileriyle ve vergi artışlarıyla dolu yeni bir bütçe üzerinde çalışıyor. Gelecek yılın bütçesini şimdiden yemeye başlayan yüksek faizleri ECB’nin kontrol altına alması ve desteğini artırması için sigortaları dondurmak bile gündemde.

Bütçe reform planıyla birlikte Perşembe günü açıklanacak. Ancak bu önlemler gelecek yıl % 26.5 olacağı tahmin edilen kronik işsizliği düzeltmesinin çok zor olacağı görülüyor. Cuma günü İspanyollar işin boyutunu ve bankaların içinde olduğu durumu daha iyi anlayacaklar. Bankaların elindeki hasarlı gayrimenkul kredileri için 60 milyar Euro gerektiği  tahmin ediliyor.

Euro bölgesi kurtarma fonu İspanyol bankaları kurtarmak için 100 milyar parayı yana ayırmış durumda. Bazı bankalar Eurozen kurtarma fonuna başvurmadan sermaye artışını karşılıyabilecekleri tahmin ediliyor. Bu yöntem fondan para çıkışını azaltacaktır. Diğer taraftan bankalardan riskli hisse alan küçük yatırımcılar 60 milyar dolarlık kaybın bir kısmını karşılamış olacaklar.

Haftasonunda İspanyol Maliye Bakanı , Luis de Guindos, bu tutarı onayladı. Ancak Rajoy beklenilen kurtarılma isteğini ne zaman açıklayacağı merak konusu. Reformlar ve bütçe ECB ile kolay pazarlık yapılmak için oldukça iddalı hazırlandığı tahmin ediliyor.Böylece Rajoy hükümetinin siyasi olarak daha da yıpranmışı nispeten önlenecek.

Bu hafta Rajoy’un kararını etkileyecek bir gelişme de Katalan parlimentosu vergilerin bölgelerden toplanma şeklini  ve 17 bölgesel hükümet arasında dağılışını tartışacak. Katalan Bölgesinin lideri Mas Christmas tatilinden önce seçime gitmek için çağrı yapacağı bekleniyor. Katalanların yarıusından fazlası  ayrı bir devlet çatısı altında yaşamak istiyor. Bununla ilgili önerilerin oylanması Perşembe günü gerçekleşebilir.

Bütün bunlar bu yıl %1.6 küçüleceği beklenen İspanya ekonomisinin sorunları artırıyor. Riskler artık politik yöne doğru ağırlaşıyor.